Zakłady bukmacherskie na MMA | Jak i gdzie obstawiać?

Ring girl podczas UFC

Przez długie dziesięciolecia to boks był uważany za najbardziej popularny sport w sportach walki. Ostatnie lata to jednak diametralna zmiana w tej kategorii. Obecnie największą popularnością może pochwalić się MMA, a to wszystko dzięki rozwojowi UFC, a w Polsce między innymi KSW. Naturalnym jest więc, że coraz większa liczba kibiców MMA preferuje obstawianie zakładów właśnie na tę dyscyplinę. Jak obstawiać MMA zakłady bukmacherskie i na co zwracać uwagę grając zakłady wzajemne na ten sport? Zapraszam do lektury.

Zakłady bukmacherskie na MMA

Zakłady bukmacherskie na MMA w ostatnich latach stały się zdecydowanie bardziej popularne, a to wszystko w związku ze znaczącym wzrostem popularności sportów walki. Masa ciekawych gal UFC, Professional Fighters League, Oktagon MMA czy największa federacja MMA w Polsce, a więc KSW przyczyniły się do tego, że fani MMA obecnie mają masę ciekawych gal i walk do oglądania. Jak wiadomo, firmy bukmacherskie starają się dostosować do aktualnych trendów i oczekiwań graczy. W związku z tym mieszane sztuki walki, jak i wszystkie inne sporty walki możemy obstawiać u legalnych bukmacherów online, a liczba zakładów bukmacherskich, jakie znajdziemy w ofertach bukmacherów stale się powiększa. Obecnie na najważniejsze i największe walki MMA znajdziemy nawet po kilkadziesiąt różnych zakładów bukmacherskich, a przy tym niejednokrotnie możemy znaleźć wysokie kursy, czy zakłady specjalne. A jak wybrać odpowiedniego bukmachera, by z powodzeniem obstawiać MMA?

Gdzie obstawiać MMA?

Na postawione wyżej pytanie nie da się odpowiedzieć jednym słowem. Obecnie wszyscy legalni bukmacherzy posiadają kursy bukmacherskie na sporty walki i największe gale MMA. Wiele w tej kwestii zależy od tego, jaką konkretną galę MMA chcemy obstawić. Jeżeli mamy zamiar zagrać zakłady bukmacherskie na walki UFC Fight Night, obstawić KSW, czy inną, profesjonalną galę MMA, to kursy bukmacherskie znajdziemy u wszystkich operatorów i wówczas warto je porównać i wybrać te najkorzystniejsze kursy. Inna sprawa, jeśli chcemy obstawiać MMA w kontekście freak-fightów. Takie organizacje zazwyczaj mają podpisane umowy z konkretnymi bukmacherami i wówczas kursy bukmacherskie na taką galę znajdziemy tylko u jednego konkretnego operatora.

Dla przykładu, High League ma podpisaną umowę z bukmacherem Fortuna i obstawiając tę galę, kursy i zakłady na MMA znajdziemy tylko u tego operatora. Największa federacja MMA w branży freak-fightów, a więc Fame MMA ma natomiast podpisany kontrakt z bukmacherem Betclic. W związku z tym, tylko i wyłącznie bukmacher Betclic wystawi kursy na walki tej organizacji. Na polskim rynku freak-fightów znajdziemy także organizację Prime Show MMA, która podobnie jak High League, jest sponsorowana przez bukmachera Fortuna. Wychodzi więc na to, że jeśli chcemy obstawiać MMA, zawsze musimy patrzeć, czy dana organizacja MMA nie ma podpisanej umowy z konkretnym bukmacherem – wówczas kursy dostępne będą wyłącznie u jednego operatora!

MMA – najlepszy bukmacher do obstawiania

Jeżeli mamy wskazać najlepszych bukmacherów do obstawiania MMA, to pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Jak już wiecie, MMA zakłady bukmacherskie na największe, profesjonalne gale znajdziemy u wszystkich największych operatorów i za każdym razem należy porównywać konkretne kursy na dany zakład, czy zdarzenie. Na polskim rynku znajdziemy całe mnóstwo operatorów, którzy wystawiają wysokie kursy na mieszane sztuki walki. Ciekawe oferty znajdziemy w LV Bet, STS, Betfan, czy Betclic, który nie bez powodu jest sponsorem gali Fame MMA. Niemniej jednak moim subiektywnym zdaniem, najlepszym bukmacherem do obstawiania MMA jest Fortuna i jeśli szukasz bukmachera stricte pod obstawianie MMA, warto skorzystać właśnie z usług bukmachera wymienionego przed sekundą!

W kontekście zakładów MMA Fortuna dysponuje bardzo ciekawą i szeroką ofertą. Konto gracza u tego operatora można otworzyć w kilka minut, a sam proces rejestracji jest w niej banalnie prosty i przejrzysty. Kiedy już będziecie na swoim koncie gracza w Fortunie i zechcecie obstawić walki MMA, znajdziecie w niej nawet po kilkadziesiąt ciekawych zakładów MMA na największe gale. Często znajdą się tam zdarzenia, których brak u innych polskich bukmacherów. Kolejną zaletą Fortuny są atrakcyjne kursy, które często będą najwyższe na polskim rynku. Drugi największy polski bukmacher ma także bardzo ciekawe bonusy bukmacherskie dla nowych graczy, a obstawić za nie możecie nie tylko walki MMA, ale także typy na dotyczące piłki nożnej, czy innych sportów. W tym kontekście polecam sprawdzić nasze typy dnia!

Obstawianie MMA. Najważniejsze rodzaje zakładów

Skoro już wiecie gdzie obstawiać mieszane sztuki walki, to powiedzmy sobie parę słów na temat tego, co właściwie warto obstawiać. Jak już wspomniałem, w ofercie bukmacherów znajdziemy coraz to więcej zdarzeń i zakładów dotyczących walk mieszanych sztuk walki. Oczywiście najwięcej typów znajdziemy, gdy będziemy zainteresowani typowaniem gal UFC, czy KSW. Najpopularniejsza polska federacja MMA, a więc Konfrontacja Sztuk Walki wiąże się z największym zainteresowaniem graczy, a w związku z tym bukmacherzy na tego typu gale zaoferują największą ilość zakładów. Podobnie, gdy mówimy właśnie o Ultimate Fighting Championship, czy galach freak-fightowych takich jak Fame MMA, Prime MMA, czy High League. Przed takimi galami w ofercie bukmacherów znajdziemy przede wszystkim takie zakłady na MMA jak:

  • zwycięzca walki
  • sposób zakończenia walki
  • zakłady na over/under rund
  • zakłady na techniczny nokaut
  • zakłady na poddanie
  • zakłady na KO
  • zakłady na to, czy zawodnik wygra walkę przed czasem

Skoro wiecie już, jakie rodzaje zdarzeń znajdziecie, to powiedzmy sobie parę słów na temat najpopularniejszych zdarzeń w kontekście typowania MMA i omówmy sobie, na czym opiera się typowanie zakładów w kontekście każdego z nich!

Zakład na rezultat walki

Obstawianie walk MMA w kontekście zakładów na rezultat walki jest oczywiście najbardziej podstawowym kierunkiem. Jest to oczywiście nic innego, jak wytypowanie, który zawodnik wygra walkę. W tym kontekście sama analiza będzie opierać się na kilku najważniejszych kwestiach i aspektach. Gdy chcemy obstawić dany pojedynek MMA i wytypować zwycięzcę walki, pod uwagę należy wziąć parę najbardziej istotnych kwestii. Przede wszystkim warto porównać dotychczasową karierę obu zawodników i sprawdzić ich rekordy. Niemniej jednak bardzo ważne jest także zerknięcie na to, który z fighterów walczył z silniejszymi rywalami i w jakich organizacjach MMA dotychczas występował. Przykładowo, jeśli zawodnik X ma bilans 5-0, ale dotychczas bił się w lokalnych i mniej renomowanych organizacjach, wcale nie musi być faworytem pojedynku z zawodnikiem Y, który ma bilans 5-5, ale większość pojedynków stoczył np. w UFC.

Warto również zwrócić uwagę na to, kiedy dany zawodnik stoczył poprzedni pojedynek i jak spisał się w ostatniej walce. Ważny jest również styl walki, warunki fizyczne, czy doświadczenie konkretnych zawodników. W pewnym momencie organizm każdego człowieka naturalnie traci zdolności kondycyjne, walory szybkościowe, czy refleks. Zwykle jest to po 40. roku życia i nierzadko bardzo utytułowani i renomowani zawodnicy są już po drugiej stronie rzeki, ale wciąż toczą pojedynki, będąc już cieniami samych siebie sprzed lat. Bardzo dobrym tego przykładem jest chociażby Conor McGregor, który po powrocie po długiej przerwie w ostatnich walkach był zupełnie innym, zdecydowanie słabszym zawodnikiem, aniżeli w 2015 roku. Wynik walki MMA zależy więc od wielu aspektów, jednak wyżej wymieniłem te najważniejsze, które należy brać pod uwagę analizując pojedynki mieszanych sztuk walki i typując zwycięzcę pojedynku.

Zakład na under/over rund w MMA

Kolejnymi, bardzo ciekawymi i popularnymi zakładami dotyczącymi nie tylko MMA, ale ogólnie sportów walki są te na under/over rund. I w tym przypadku warto dokładniej zaznajomić się z konkretnymi zasadami polskich bukmacherów w tym kontekście. U niektórych operatorów over 1.5 rund zostanie zaliczony, gdy tylko rozpocznie się 2. odsłona pojedynku, natomiast u innych druga runda musi wejść w drugą fazę, a więc musi upłynąć połowa czasu 2. rundy. Osobiście bardzo lubię tego typu zakłady i preferuję ich obstawianie szczególnie w kontekście gal freak-fightowych, a więc High League, Prime Show MMA, czy Fame MMA.

Obstawianie walk MMA w tym kontekście opiera się na kilku najważniejszych aspektach. Bardzo duże znaczenie ma bowiem styl walki poszczególnych zawodników, gdyż jeżeli któryś z nich lubi wdawać się w wymiany i skracać dystans, wówczas pojedynek ma spore szanse na szybsze zakończenie. Gdy mamy natomiast do czynienia ze starciem dwóch fighterów o bardzo podobnych możliwościach i umiejętnościach, wtedy istnieje większa szansa, że sama walka zakończy się na punkty, a MMA typy na over rund mogą okazać się dobrym wyborem!

Zakłady na zakończenie walki w MMA

Bardzo popularne w kontekście obstawiania mieszanych sztuk walki są również zakłady na sposób zakończenia pojedynku. I tutaj mamy do wyboru przeróżne zakłady, takie jak wytypowanie zwycięzcy walki przez KO, TKO, poddanie, czy na punkty. Jak wytypować w jaki sposób zakończy się walka? Tutaj należy mieć nieco większe pojęcie na temat konkretnych umiejętności zawodników, a sama analiza może okazać się nieco bardziej skomplikowana i trudniejsza. Trudno bowiem typować walki w tym kierunku opierając się tylko na bilansach, czy ostatnich pojedynkach danych zawodników.

Jeżeli mamy ochotę obstawić, że dany fighter znokautuje drugiego zawodnika, czy zagrać zakład na TKO to szczególną uwagę trzeba poświęcić na sprawdzenie, jak dobrze radzi sobie on w stójce i prześledzić poprzednie pojedynki w kontekście tego, jak silnym ciosem, czy techniką uderzenia dysponuje. Liczy się także twardość szczęki i doświadczenie. Nie bez znaczenia są również predyspozycje kondycyjne.

W przypadku, gdy sądzimy natomiast, że koniec walki nastąpi przez poddanie, należy posiadać nieco większą wiedzę dotyczącą umiejętności parterowych poszczególnych zawodników. Bardzo dobrym przykładem jest w tym przypadku zawodnik KSW – Damian Janikowski. Jest on przecież wybitnym zapaśnikiem, który niegdyś zdobywał medale na największych zawodach w tej dyscyplinie i również walcząc w KSW pokonywał swoich rywali za sprawą wybitnych umiejętności parterowych. Ważną rolę w kwestii zakończenia walki przed poddanie pełni także kwestia obrony obaleń u poszczególnych fighterów.

Jak obstawiać MMA? Poradnik dla typerów

Obstawianie MMA to wbrew pozorom nie tak prosty i banalny proces. Oczywiście można posiłkować się jedynie najważniejszymi informacjami na temat danych zawodników i przed walką sprawdzić jedynie rekordy, czy ostatnie walki fighterów. Zwykle czynią tak osoby nie śledzące MMA na co dzień, ale obstawiający freak-fightowe gale takie jak Fame MMA, czy High League. Tego typu gale zyskują coraz większą popularność i w tym przypadku analiza będzie nieco odbiegać od obstawiania profesjonalnych gal MMA. Obstawiając gale freak-fightowe zdecydowanie większą wagę należy przywiązywać do social-mediów poszczególnych postaci, czy wyszukać informacji na temat ewentualnej przeszłości w różnych sportach. Sam fakt, że dany uczestnik takiej gali niegdyś grał w piłkę może mieć znaczenie np. w kontekście kondycji, czy charakteru, gdyż jak wiadomo, każdy sport go uczy.

W przypadku profesjonalnych gal MMA, należy natomiast zwracać uwagę na nieco inne aspekty i rzeczy. Pisałem już o tym wyżej, zatem teraz powtórzę najważniejsze kwestie. Przede wszystkim należy zapoznać się z sylwetką danego zawodnika i sprawdzić z kim walczył w przeszłości, w jakich organizacjach występował, oraz z jakiego sportu walki się wywodzi. Zakończenie walki będzie również zależało od stylu walki obydwu zawodników, zdolności kondycyjnych, czy doświadczenia. Warto poświęcić chociaż kilka minut i obejrzeć sobie poprzednie pojedynki obydwu zawodników – wówczas mamy większe szanse na prawidłowe wytypowanie tego, w jaki sposób zakończy się walka.

Kursy na MMA

Bukmacherzy oferują bardzo różne kursy na walki MMA. Obstawianie tego sportu w kwestii technicznej nie różni się zbytnio od innych sportów. Typy na walkę wieczoru UFC możemy umieścić na kuponie SOLO, obstawiając, że walka zakończy się zwycięstwem underdoga, jak i możemy na kupon wrzucić kilka niższych kursów i utworzyć kupon double, AKO, czy popularną wśród graczy taśmę złożoną z wielu zdarzeń. Kursy na MMA można oczywiście także mieszać z zakładami na inne sporty, wydarzenia, czy mecze.

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest ta, iż u różnych bukmacherów znajdziemy przeróżne kursy, a wraz ze zbliżającym się walką, mogą się one dynamicznie zmieniać. Doskonałym tego przykładem jest Fame MMA, gdzie wysokość kursów na zwycięstwo danego zawodnika w dużym stopniu zależy od tego, co typują gracze. W kontekście gal freak-fightowych najbardziej widać zmiany kursów i potrafią się one odwrócić o 180 stopni w zaledwie kilka godzin. Gdy więc chcemy obstawić galę Fame MMA, czy inny tego typu event i widzimy kurs warty grania, nie zawsze warto czekać. Może się bowiem okazać, że zaledwie kilka godzin później przelicznik ten wyraźnie zmaleje i nie będzie warty gry.

Typowanie na żywo MMA – zakłady na MMA live

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych sportów, tak i MMA możemy obstawiać na żywo, a więc live! Takie zakłady zawrzemy głównie przez Internet, jednak czasu na analizę nie będzie tak dużo, jak w przypadku chociażby sportów zespołowych. Mecz piłkarski trwa 90 minut, a podczas 15-minutowej przerwy mamy możliwość dokładniejszego przeanalizowania tego, czy konkretny kurs jest warty gry. Jak dobrze wiemy, rundy w MMA trwają ledwie 3 lub 5 minut, a przerwy to zwykle 30-60 sekund. Obstawiając MMA na żywo, czyli live mamy więc dosłownie chwilę na namysł, a przecież każdy cios, czy obalenie może zadecydować o tym, że walka zakończy się lada moment. Obstawianie MMA na żywo jest więc dość impulsywnym procesem i niekoniecznie jest ciekawą opcją dla osób, które lubią analizować i myśleć dłużej nad konkretnym zakładem.

Oczywiście także oferta bukmacherów na żywo będzie się różniła od kursów i zakładów, jakie znajdziemy przed rozpoczęciem danej gali, czy walki. Zdarzeń i typów do obstawienia będzie nieco mniej i będą to głównie najbardziej podstawowe zakłady i kursy. Mam tu na myśli przede wszystkim zakłady na to, kto wygra walkę, czy over/under rund. I w przypadku typowania MMA live, kursy zmieniają się bardzo dynamicznie. Przykładowo, jeżeli zawodnik wyraźnie wygra pierwszą odsłonę lub zada wyraźne obrażenia rywalowi, kursy na jego zwycięstwo może być diametralnie niższy, aniżeli przed rozpoczęciem walki. Osobiście lubię obstawiać MMA live w sytuacji, w której mierzą się dwaj zawodnicy dysponujący bardzo silnym uderzeniem i potrafiący znokautować rywala w każdej chwili. Jeżeli konkretny fighter przegra dwie pierwsze rundy i w ostatniej odsłonie musi pójść po KO, niekiedy warto zagrać jego zwycięstwo przed rozpoczęciem ostatniej odsłony. Kurs na jego triumf będzie bowiem na pewno wysoki, a scenariusz, w którym ruszy on na rywala i trafi mocnym ciosem, dalej całkiem realny!

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na MMA?

Powyżej znajdziecie wszystkie informacje na temat tego, jak obstawiać zakłady na MMA. Temat ten jest niezwykle skomplikowany i złożony, stąd długość takiego tekstu. Niemniej jednak mam szczerą nadzieję, iż zawarte w tym artykule informacje pomogą Wam skutecznie obstawiać mieszane sztuki walki i zaliczyć profit na niejednym kuponie – zarówno na tym dotyczącym profesjonalnych gal MMA jak UFC, czy KSW, jak i tych freak-fightowych, które zyskują coraz to większą popularność wśród osób nie śledzących na co dzień sportów walki.

Należy pamiętać, że niektóre z gal freak-fightowych mają podpisane umowy z konkretnymi operatorami, wobec czego kursy na dany event znajdziemy tylko u jednego bukmachera. W przypadku pozostałych walk i gal, zawsze warto porównywać kursy wystawione przez różne firmy bukmacherskie, jak i w dokładny sposób analizować poszczególne zestawienia. Wszystkie informacje i kwestie dotyczące wspomnianej analizy MMA znajdziecie powyżej. W gruncie rzeczy typowanie MMA nie różni się tak znacząco od typowania np. boksu. Wydaje się natomiast, że rosnąca popularność tego sportu i kolejne organizacje MMA, które rosną jak grzyby po deszczu, sprawią, że wkrótce oferty i zakłady wystawiane przez bukmacherów będą jeszcze szersze i jeszcze ciekawsze! Mam szczerą nadzieję, że powyższy artykuł przydał Wam się i wzbogacił całą wiedzę, a jeśli dalej nie macie pomysłu na kupon dotyczący np. najbliższej gali Fame MMA, to zawsze możecie zerknąć na nasze typy na Fame MMA!

fot. Pressfocus

FAQ Zakłady bukmacherskie MMA – najważniejsze pytania

Zaloguj się aby dodawać komentarze