Z wiarą w bramkarzy – finał Pucharu Polski, NHL i gramy o 240 PLN

Roberto Luongo w barwach Florida Panthers

Luźniejszy dzień w piłce nożnej i nie ma co obstawiać? Nie ma problemu. Razem z hokejem przychodzę z pomocą i mam dla Was dubel z analizą. Na moim kuponie znalazł się finał Pucharu Polski oraz jeden nocny mecz NHL.

JKH Jastrzębie – Podhale Nowy Targ, 20:00

Na początek mecz, który będziemy mogli śledzić na antenie TVP Sport. Wczoraj zostały rozegrane półfinały Pucharu Polski i dwukrotnie mieliśmy niespodziankę, ponieważ mistrz oraz wicemistrz kraju odpadli z trzecią i czwartą drużyną w tabeli PHL. Co charakteryzuje obie ekipy i pozwala im być tak wysoko? Wspaniali bramkarze i w myśl tytułu tego artykułu stawiam, że znowu to oni będą głównymi aktorami dzisiejszego widowiska.

Zacznijmy od tego, że JKH to najbardziej underowa drużyna w lidze. Dotychczas w tym sezonie 23 z 31 meczów Jastrzębia to mniej niż 5,5 gola. Wspomniałem, że duża w tym zasługa Ondreja Raszki między słupkami i to prawda. Jednak trzeba dodać jeszcze jeden aspekt. Styl drużyny JKH pomaga w małej ilości goli. Obstawiając under zawsze mam jedynie obawy, że na początku szybko padnie bramka, co podyktuje zmianę strategii… ale oby do tego nie doszło i w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu widzę dzisiaj wyrównane spotkanie z małą ilością trafień. Czeski bramkarz co prawda puścił wczoraj trzy gole z Katowicami, ale potem jakby się obudził i pokazał swoją klasę. Z resztą najlepiej niech świadczy o tym fakt, że w serii rzutów karnych obronił wszystkie cztery najazdy ekipy z Katowic.

Po drugiej stronie również mamy znakomitego bramkarza. Przemysław Odrobny jest z pewnością ojcem wczorajszego sukcesu, ponieważ nie dał sobie strzelić ani jednego gola i obronił wszystkie 31 strzałów. Dopiero drugi raz w tym roku kalendarzowym Tychy na własnym lodzie nie zdołały strzelić ani jednej bramki. Nie ma wątpliwości, że polski bramkarz jest w formie. Warto zaznaczyć, że Podhale było mocno zmotywowane na to spotkanie, więc gracze na lodzie także grali ciasno z tyłu utrudniając atakującym rywalom tworzenie groźnych akcji.

Mamy niespodziewany finał i obie drużyny bardzo pragną sukcesy, który pchnie ich na drugą część sezonu. Patrząc na style gry i gatunek spotkania można zakładać zdyscyplinowaną grę. Jaki wyniki dają style obu drużyn? W tym sezonie już trzykrotnie Podhale mierzyło się z Jastrzębiem i padało odpowiednio 5, 1 i 3 goli.

Florida Panthers – Montreal Canadiens, 01:00

W typowanym spotkaniu w NHL także z wiarą w bramkarza, ale tym razem tylko jednej ze stron. Według mnie ekipa z Florydy jest o wiele lepsza niż widać to po ich bilansie. Szczególnie kiedy między słupkami mamy Roberto Luongo. Gdy ich pierwszy golkiper jest zdrowy to są w stanie pokonać każdego. Montreal to drużyna, która w tym sezonie zaskakuje i cały czas walczy o play-off w bardzo trudnej dywizji… jednak w ich składzie nie ma dużej głębi, co może być problemem, tym dalej w sezon. Co prawda Canadiens wyglądają dobrze na wyjeździe… ale Panthers jeszcze lepiej grając na własnym lodzie. Pamiętam jeszcze końcówkę zeszłego sezonu, gdzie grali fantastycznie i właściwie w domu można było w ciemno ich obstawiać. W obecnej kampanii tak nie jest… ale to kwestia kłopotów z kontuzjami Luongo. Kiedy golkiper jest bramce, to warto stawiać na Florydę i tak też dzisiaj czynię.