Obecni championi obronią mistrzowskie pasy? Czy będzie to noc pretendentów? Gramy o 210 PLN
W trakcie najbliższej gali największej organizacji MMA na świecie będziemy świadkami dwóch starć o tytuły championa. W co-main evencie ujrzymy starcie pań, w którym Weili Zhang będzie bronić trofeum przed Amandą Lemos. Niewielu ekspertów środowiskowych jest zdania, że będzie to wyrównany pojedynek, albowiem Brazylijka plasuje się dopiero na piątej pozycji w rankingu. Jednak z dywizją kobiet w kategorii słomkowej jest ten „problem”, że Chinka radziła sobie ze ścisłym TOP-em. Nieco inną sytuację mamy w main evencie, bowiem tu Aljamain Sterling zmierzy się z kolejnym pretendentem mającym realne szanse na triumf. Czy Sean O’Malley potwierdzi, że jest w stanie zdobyć koronę? Miał to już zrobić swego czasu i np. Petr Yan, i Henry Cejudo…
Weili Zhang vs. Amanda Lemos: typy, kursy bukmacherskie i zapowiedź walki (20.08.2023 r.)
Chinka wraca do oktagonu, by ponownie bronić mistrzowskiego trofeum. Pasa, który swego czasu straciła i, który odzyskała dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas pokonała przez poddanie w drugiej rundzie Carlę Esparzę. Tym samym zanotowała drugie zwycięstwo z rzędu po tym, jak na UFC 275 znokautowała w tej samej odsłonie Joannę Jędrzejczyk. Czy i tym razem to właśnie ona zapisze kolejne zwycięstwo do rekordu? Jest to bardzo możliwe, bowiem piszę właśnie o jednej z najbardziej utalentowanych fighterek – patrząc na całą historię kobiecego mma. Do tego to właśnie ona jest tą, która zanotowała w trakcie kariery 8 poddań, co jest jednym z najlepszych rezultatów w historii tego sportu uprawianego przez panie. Bez znaczenia jest z kim się mierzy, i tak wykonuje po minimum 2 obalenia w walce.
UFC 292: Aljamain Sterling vs. Sean O’Malley
- WEILI ZHANG
- AMANDA LEMOS
Natomiast jej rywalką będzie zawodniczka, która przybliżyła się do walki o pas za sprawą wygranej nad Michelle Waterson-Gomez oraz Mariną Rodriguez. Pierwszy triumf odniosła za sprawą poddania w drugiej rundzie, a kolejne dzięki znokautowaniu rywalki na początku trzeciej odsłony. Mówiąc o tej zawodniczce trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, jak doskonałą ma obronę przed obaleniami. Dotychczas procent skutecznych obron wynosi aż 81%. Choć akurat ona woli zadawać ciosy w stójce, a do parteru przenosi walkę wtedy, kiedy po prostu nie idzie po myśli w stójce. Trzeba otwarcie o tym mówić, że Lemos musi zaryzykować, ponieważ nikt nie był w stanie pokonać Weili, kiedy szedł z nią w wojnę cios za cios. Najlepiej świadczy o tym konfrontacja Chinki z Joanną Jędrzejczyk. Przegrywa dopiero wtedy, kiedy traci szybkość i kiedy rywalka dobrze blokuje jej ciosy w boksie.
Statystyczne porównanie Weili Zhang z Amandą Lemos przed UFC 292:
- Rekord Chinki w UFC wynosi 7-2, tyle że trzeba pamiętać, że patenty znalazła na nią wyłącznie Rose Namajunas.
- Takim samym wynikiem – biorąc pod uwagę wyłącznie występy w UFC – dysponuje Amanda Lemos, z tym że ona ulegała Leslie Smith oraz Jessice Andrade.
- Na 16 walk Amandy Lemos tylko 3 z nich kończyły się decyzjami. Jedna wiązała się z remisem, a dwie kolejne z jej wiktoriami.
- Natomiast Weili stoczyła 26 walk, z których tylko 6 kończyło się decyzjami. O połowę razy częściej wygrywała dzięki punktacji sędziów.
- Brazylijka raz ulegała przez zostanie znokautowaną, a raz poddaną. Natomiast do 2 decyzji dołożyła 8 wygranych przez K.O/T.K.O, a 3 przez poddania.
- Zhang ma na koncie 23 wygrane i obok 4 decyzji, ma również 11 wiktorii odniesionych dzięki nokautami i 8 za sprawą poddań.
- Odnośnie do Weili Zhang, to na ostatnie 12 starć aż 8 z nich kończyło się przed czasem. Triumfowała wówczas i dzięki nokautom, i poddaniom.
- Średni czas walki Weili wynosi 11 minut i 2 sekundy, a u Amandy Lemos 7 minut i 25 sekund. Tyle tylko, że mistrzyni w ostatnim czasie walczyła praktycznie na mistrzowskim dystansie.
- Weili Zhang w przeciągu jednej minuty zadaje średnio blisko 6 znaczących ciosów przyjmując o 2 mniej. Natomiast Lemos zadaje średnio 4,5 celnego trafienia przyjmując prawie tyle samo.
Moje typowanie walki Weili Zhang z Amandą Lemos przed UFC 292
Chinka zasłynęła również z tego, że przez blisko dekadę była niepokonana. Przegrała w debiucie z Meng Bo na CMMAL – China MMA League, a później patent – i to dwukrotnie(!) – znalazła na nią Rose Namajunas. Czy najbliższego wieczoru dokona tego również Amanda Lemos? Analizując to starcie trzeba przyznać, że wszelkie argumenty przemawiają za Weili. Teoretycznie w ani jednej płaszczyźnie nie zagraża jej Brazylijka. Jednak pamiętajmy, że będzie to pojedynek toczony na zasadach MMA, co oznacza, że wystarczy moment nie uwagi i może dojść do niespodzianki. Dlatego też wolę oznaczyć jeszcze pewniejszy typ do wejścia. Który mam na myśli? Ano ten, który informuje nas, że ich starcie potrwa dłużej niż półtorej rundy. To zdarzenie w Superbecie zyskało wycenę na poziomie 1.45. Tym razem to drugi z wybranych typów będzie tym nieco bardziej ryzykownym do wejścia.
Aljamain Sterling vs. Sean O’Malley: typy, kursy bukmacherskie i zapowiedź walki (20.08.2023 r.)
Bardziej ryzykowny typ będzie dotyczyć tego starcia. Później go przedstawię, a na razie zapowiem, że będzie to druga walka o mistrzowski pas. Bronić tytułu będzie Aljamain Sterling, który rozkręca się ze starcia na starcie. Piszę tak, ponieważ przykładowo w dwóch walkach z Petrem Yanem zadał w sumie 159 ciosów. Jednak już w ostatniej z Henry Cejudo trafiała w sumie aż 135 razy! Za sprawą tych jak i wszystkich pozostałych starć wypracował średnią, która oznacza, że zadaje średnio blisko 5 znaczących ciosów na minutę.
Do tego bez trudu skutecznie obala średnio dwa razy w przeciągu 15 minut. Przykładowo udawało mu się je osiągnąć aż 12 razy w 4 ostatnich walkach. Dzięki temu i poprzednim występom wypracował średnią skuteczność obaleń na poziomie 45%. Za sprawą tego, jak często obala i kończy do skończeń pojedynku w parterze, w ostatnim czasie fani zaczęli uważać, że nie potrafi rywalizować w płaszczyźnie bokserskiej, czy kickbokserskiej. Tyle tylko, że właśnie – tak jak pisałem wyżej – z walki na walkę zadaje ciosów coraz więcej, jakby na przekór malkontentom.
Natomiast Sean O’Malley to jeden z najbardziej promowanych medialnie zawodników przez UFC. Gdyby nie jego styl obecności w mediach, to z pewnością jeszcze musiałby sprawdzić się w innych starciach, by stanąć do walki o pas. Jednak uzyskał okazję i dzięki temu będzie miał okazję ponownie zademonstrować, z jaką szybkością wyprowadza ciosy. Wyróżnia go również to, że zadaje jeszcze więcej ciosów od Sterlinga. Przykładowo Krisa Moutinho trafiał aż 230 razy! Po starciu z nim pokonał Rauliana Paiva oraz Petra Yana. Stoczył również pojedynek z Pedro Munhozem, lecz zostało ono uznane za „No-contest” za sprawą nieintencjonalnego włożenia palca w oko w drugiej rundzie.
Co jeszcze można powiedzieć o popularnym fighterze o pseudonimie „Sugar”? Ano to, że konfrontował się 18 razy w zawodowym MMA i poza jednym No-contest przegrał tylko raz. W 2020 roku został znokautowany w premierowej odsłonie przez Marlona Verę na UFC 252. Jednak zanim przedstawię swój typ i statystyki względem tego starcia, to dodam, że dziś w TYPY: Sporty walki, czy w TYPY: Dnia znajdziesz moją propozycję nie tylko na galę UFC.
Statystyczne porównanie Aljamaina Sterlinga z Seanem O’Malleyem przed UFC 292
- Mistrz wagi koguciej UFC jest posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. Dodatkowo aż 8-krotnie zwyciężał przez poddawanie przeciwników.
- Z kolei Sean O’Malley ma brązowy pas w BJJ, ale poza tym zdobył doświadczenie w amatorskich startach w zawodach bokserskich i kickbokserskich.
- Poza tym Aljamain Sterling wygrywał 3-krotnie za sprawą nokautów, a 4 z jego starć kończyły się w pierwszych rundach.
- Sean O’Malley triumfował w sumie 11 razy przez nokautowanie przeciwników na 16 wygranych. W sumie 9 razy kończył swe walki w 1. rundach.
- Obecny mistrz w zróżnicowany sposób obala rywali, a także sprytnie przechodzi, zmienia pozycje w grapplingu.
- Sean O’Malley także bez trudu radzi sobie w grapplingu, ale szybciej od Sterlinga wspina się po siatce, by wrócić do stójki.
- Aljamain Sterling również dysponuje dynamicznymi kopnięciami, a także stosuje podstępne zwody i intensywnie pracuje na nogach.
- Sean O’Malley słynie również z tego, że bardzo często zmienia pozycje oraz stosuje liczne zwody i wykorzystuje wręcz arsenał kopnięć dwiema nogami.
- Sean O’Malley w całej historii swych startów wywalczył rekord 16-1, a w samym UFC ma już bilans 8-1. Z kolei mistrz w MMA ma bilans 23-3, a w UFC: 15-3.
Moje typowanie walki Aljamaina Sterlinga z Seanem O’Malleyem przed UFC 292
Jest to starcie tak naładowane emocjami i wzajemnymi podgryzaniami się przez zawodników w mediach, że zdarzyć się w nim może dosłownie wszystko. I jeden, i drugi radzi sobie bardzo dobrze i w stójce, i w parterze, i klinczu. Przyglądając się tej rywalizacji trzeba przyznać, że każde mrugnięcie może decydować o nie zauważeniu na żywo tego, jak zakończy się ich walka. Dlatego też uważam, że mimo, iż starcie jest zakontraktowane na 5 rund z racji mistrzowskiego starcia, to mój typ jest ryzykownym. Tak piszę i piszę o nim, ale tak w zasadzie, to jakiego wskazania się podejmuję? Ano takiego, że potrwa dłużej niż dwie i pół rundy. Kurs na to zdarzenie w Superbecie wynosi 1.65. Jako, że jest mniej oczywistym względem pierwszego, to zabezpieczam double z wykorzystaniem kodu promocyjnego Superbetu.
Propozycja kuponu:
fot. Ed Mulholland/PressFocus
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Nie masz konta ? Zarejestruj się
(0) Komentarze