Jak obstawiać skoki narciarskie? DOWIEDZ SIĘ TERAZ!

fot. Rafał Rusek
Skoki narciarskie to dyscyplina, którą można obstawiać w zakładach bukmacherskich. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć zasady, jakie panują w skokach narciarskich. To ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę w typowaniu skoków narciarskich. Przebieg konkursu, noty za styl, a także punkty za wiatr – bez tych informacji nie uda ci się skutecznie obstawiać skoków u bukmacherów. To złożona dyscyplina, w której tylko na pierwszy rzut oka decyduje długość skoku. Detali jest znacznie więcej i w tym artykule przedstawimy porady: jak obstawiać skoki narciarskie?
Skoki narciarskie w Polsce mają wielu wyznawców. To sport, który przede wszystkim został rozpropagowany poprzez sukcesy Adama Małysza i Kamila Stocha. „Małyszomania” przyciągała przed telewizory miliony widzów podczas konkursów Pucharu Świata. W tamtym czasie większość oglądających dopiero poznawała zasady, jakie panują podczas konkursów skoków narciarskich. Od początku XXI wieku do teraz kilka kwestii dotyczących regulaminu w skokach uległo zmianie. W erze Adama Małysza bardzo ważną rolę odgrywał wiatr, teraz za pośrednictwem specjalnych urządzeń czynnik ten próbuje się zneutralizować. Na czym dokładnie polegają skoki i konkursy tej dyscypliny? Sprawdź!
Aktualne typy na skoki znajdziesz w naszym serwisie Zagranie: https://zagranie.com/typy-skoki-narciarskie/.
Skoki narciarskie – zasady
Aby obstawiać z powodzeniem skoki narciarskie – trzeba znać zasady tego sportu. To dotyczy każdej obstawianej dyscypliny. Nie ma znaczenia czy obstawiasz piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny czy skoki narciarskie – jeśli chcesz być ekspertem, należy znać specyfikę typowanego sportu. Jak przebiegają konkursy w skokach narciarskich?
W skokach narciarskich najważniejszym okresem jest zima, czyli miesiące od listopada do marca. To w tym czasie odbywa się zimowy sezon. W skokach sezon składa się z Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni oraz cyklicznych imprez takich jak Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie. To najważniejsze trofea w skokach. W trakcie sezonu rozgrywane są również drużynowe konkursy Pucharu Świata.
fot. Rafał Rusek
Z reguły konkursy Pucharu Świata odbywają się co weekend. W pierwszym dniu (sobota) jest konkurs drużynowy, a w kolejnym (niedziela) konkurs indywidualny. W konkursie drużynowym w składzie jednej ekipy jest czterech skoczków. Każdy z nich oddaje po jednym skoku w pierwszej i drugiej serii. Suma wszystkich not klasyfikuje drużyny w konkursie. Jeśli chodzi o indywidualne występy, to na starcie do konkursu przystępuje 50 zawodników, którzy z powodzeniem przebrnęli przez kwalifikacje. Po pierwszej serii zostaje 30 najlepszych skoczków, którzy skaczą w tzw. finałowej serii.
Jak przyznawane są punkty w skokach?
W skokach narciarskich uczestnik zawodów zdobywa punkty według:
- długości lotu
- ocen za styl
- siły wiatru
Najwięcej punktów przyznawanych jest za długość skoku. Na starcie zawodnik ma 60 punktów – za przekroczenie punktu konstrukcyjnego przyznaje się mu za każdy metr 1.8 punkty na skoczni dużej, 1.2 punktu na mamucie i 2 punkty na skoczni normalnej. To samo działa w drugą stronę za każdy metr poniżej punktu K odejmowane są punkty od wyjściowej noty. Dodatkowo na łączną notę składa się styl w jakim był wykonany skok. To oceniają sędziowie. Maksymalna ocena, jaką może dać jeden z sędziów to 20 punktów. Not jest pięć, ale dwie skrajne są odrzucane i zostają trzy oceny. Na koniec zyskuje się punkty lub traci ze względu na wiatr. To rewolucyjna metoda, która sprawia, że skoki są bardziej sprawiedliwe. Zawodnicy, którzy skaczą przy silnym wietrze w plecy – otrzymują dodatkowe punkty, z kolei uczestnicy, którym udało się trafić w sprzyjający wiatr – mają odejmowane punkty.
Ciekawe typy i kursy na skoki narciarskie znajdziesz w STS, gdzie po rejestracji z poniższego baneru otrzymasz zkład bez ryzyka ze zwrotem na konto główne i freebet na start!
Powyżej przedstawiliśmy sposób według którego ustalana jest klasyfikacja w pojedynczym konkursie skoków narciarskich. W trakcie sezonu odbywa się długodystansowa walka o Kryształową Kulę, czyli zwycięstwo w Pucharze Świata. Wygrywa ją skoczek, który na dystansie całego sezonu uzbiera najwięcej punktów. W przeszłości to trofeum zwyciężali Adam Małysz i Kamil Stoch.
Punkty do Pucharu Świata zdobywają zawodnicy, którzy zakwalifikują się do drugiej serii. Oczywiście najwięcej oczek zdobywa się za 1. miejsce – 100 punktów. W dalszej kolejności 2. miejsce = 80 punktów, 3. miejsce = 60 punktów itd.
Jak typować skoki?
Analiza skoków narciarskich musi zawsze uwzględniać aktualną formę zawodników, warunki atmosferyczne, a także rodzaj skoczni na jakiej odbywają się zawody. W skokach często działa prawo serii i jest wiele historii, które potwierdzają tą tezę. Kiedy jeden z uczestników „złapie” formę, to potrafi wygrywać kilka konkursów Pucharu Świata z rzędu. Takimi przykładami są m.in. rekordowe osiągnięcia Kamila Stocha, który w 2018 roku wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Rok później wyczyn ten powtórzył Ryōyū Kobayashi.
Forma zawodników jest bardzo istotna, co jednak nie oznacza, że w skokach nie ma niespodzianek i wielkich zwrotów akcji. W 2019 roku podczas Mistrzostw Świata, Dawid Kubacki po 1. serii zajmował 27. miejsce, ale po skoku w drugiej serii przeskoczył kilkadziesiąt pozycji i ostatecznie zdobył złoty medal!
Obstawiając skoki narciarskie „na żywo” trzeba dokładnie koncentrować się na warunkach atmosferycznych. Wiatr, pomimo tego, że jest uwzględniany w punktach – wciąż może decydować o losach pojedynku. Silne podmuchy mogą sprawić, że zawodnik całkowicie zepsuje swój skok. Warunki atmosferyczne to także opady deszczu lub śniegu. W takiej aurze skacze się gorzej, co podkreślają skoczkowie. Opady śniegu mogą wpływać na prędkość na progu, co ma przełożenie na długość lotu.
Typerzy skoków narciarskich muszą także zwracać uwagę na to, gdzie odbywają się zawody. Dlaczego? Spośród zawodników Pucharu Świata są eksperci od normalnych obiektów i skoczni mamuciej. To w jakim miejscu odbędzie się konkurs może mieć znaczenie. W Zakopanem zazwyczaj świetnie prezentują się polscy skoczkowie, którzy doskonale znają Wielką Krokiew. Zawodnicy mają skocznie, które lubią i które przez elementy konstrukcyjne – mniej im odpowiadają. Polecamy, by przed konkursem Pucharu Świata sprawdzić wyniki z poprzednich sezonów na tym samym obiekcie. W ten sposób możesz dowiedzieć się, kto jest rekordzistą na tym obiekcie, a także zdobędziesz informacje, jak twój faworyt radził sobie na tej skoczni w poprzednich sezonach. Skoki to sport techniczny i takie kwestie naprawdę odgrywają dużą rolę.
Typując skoki warto przyglądać się seriom treningowym i kwalifikacjom. Oczywiście nie mogą być one pewnikiem, ponieważ czasami najlepsi opuszczają skoki w treningach lub skaczą na „pół gwizdka”. Ale być może podczas treningów objawi się „czarny koń”, który potwierdzi formę w konkursie głównym…
Tutaj znajdziesz informacje jak analizować mecze piłki nożnej: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/.
(0) Komentarze