Sprawdzamy, jak półfinaliści rosyjskiego mundialu radzili sobie w przeszłości na MŚ

Przed nami półfinałowe mecze, a to oznacza, że do końca mundialu pozostały jedynie cztery spotkania. Wszystkie czetery ekipy nie mają ogromnego doświadczenia w walce o medale mistrzostw świata, jednak to nie znaczy, że ogrania na tym etapie rozgrywek nie mają wcale. Przyjrzymy się zatem jak radzili sobie półfinaliści rosyjskiego mundialu w poprzednich edycjach i kto przed jutrzejszymi zmaganiami wypada najlepiej!

Francja

Zwycięzca grupy C na pierwszy rzut oka wydaje się być najbardziej doświadczoną drużyną w historii mistrzostw świata. I tak też jest. Francuzi na tym etapie rozgrywek zagrają już po raz szósty, a podczas dotychczasowych pięciu turniejów aż czterokrotnie wracali do domu z medalem. Chociaż w 1998 roku nie musieli wracać wcale, bo złoto pozostało na francuskiej ziemi ze względu na to, że ostatni mundial w XX wieku odbywał się właśnie we Francji.

Pierwszy medal udało się zdobyć swoim piątym turnieju, do którego udało się zakwalifikować (Francuzi nie dostali się na mundial w 1950 roku). Mistrzostwa świata w 1958 roku to srebrny medal w wykonaniu Les Bleus. Reprezentacja Francji pokonała wówczas w meczu o trzecie miejsce Niemców. Innym półfinałem do jakiego udało się dojść to rok 1982, jednak tym razem Francuzi zajęli czwarte miejsce, a lepsi w meczu o miejsce na podium okazali się… Polacy, którzy wygrali tamten mecz 3:2. Na kolejny półfinał czekano we Francji jedynie cztery lata, jednak było warto, bo mistrzostwa świata z 1986 roku to ponownie brąz. Mecz o trzecie miejsce Francuzi zagrali z Belgami, jednak dopiero dogrywka wyłoniła wygranego, a mecz zakończył się zwycięstwem Les Bleus 4:2.

Później było już tylko lepiej, bo w 1998 roku Francja rozgrywała mundial na własnych boiskach i to właśnie doping kibiców i świetna gra doprowadziły do pierwszego i jedynego złota mistrzostw świata w wykonaniu francuskiej reprezentacji. W finałowym meczu o złoty medal Francuzi wygrali z Brazylią aż 3:0, a bramki dla Les Bleus zdobywali Petit i dwukrotnie Zidane.


Francuzom udało się zdobyć jeszcze jeden finał, jednak tym razem obrót spraw był nieco odmienny, bo na niemieckim mundialu w 2006 roku Les Bleus doznali porażki po rzutach karnych.

Bilans Francji w mistrzostwach świata:

1x ZŁOTO (1998)
1x SREBRO (2006)
2x BRĄZ (1958, 1986)
1x 4. miejsce (1982)

CHORWACJA

Ogniści są reprezentacją ze stosunkowo krótki stażem w mistrzostwach świata, jednak to nie świadczy o tym, że Chorwaci są bez sukcesów na największej piłkarskiej imprezie świata. Reprezentacja swój pierwszy mundial rozegrała we Francji w 1998 roku, a wszystko to za sprawą rozpadu Jugosławii, której Chorwacja była częścią.

Pierwszy turniej, pierwszy półfinał i pierwszy medal, bo właśnie tak zakończył się premierowy turniej dla reprezentacji Ognistych. Chorwaci w półfinale odpadli z walki o złoto ze wcześniej wspomnianą Francją (1:2), a w meczu o trzecie miejsce zmierzyli się z Holandią, która wcześniej poległa z Brazylią. Spotkanie dwóch europejskich drużyn zakończone zostało wygraną bałkańskiej reprezentacji 2:1. Wówczas bramki dla Chorwatów zdobywali Robert Prosinecki oraz Davor Suker, a dla Holendrów trafił Bolo Zenden.


Półfinał we Francji to jedyne osiągnięcia Ognistych w mistrzostwach świata, ponieważ na trzy kolejne turnieje, w których brali udział, nie potrafili nawet wyjść z grupy. Teraz ten cel został zrealizowany i tylko od nich zależy, czy uda im się zdobyć kolejny krążek na mundialu.

Bilans Chorwacji w mistrzostwach świata:

0x ZŁOTO
0x SREBRO
1x BRĄZ (1998)
0x 4. miejsce

BELGIA

Belgowie, podobnie jak Chorwaci, na mistrzostwach świata nigdy nie brylowali. Jedynie dwukrotnie znaleźli się w ćwierćfinale mundialu, a tylko jeden z nich zakończony został udziałem w bezpośredniej walce o medale. Warto jednak zaznaczyć, że Belgowie nie brali udziału w MŚ od 1998 roku jak Chorwacja, ponieważ Czerwone Diabły brały udział już w pierwszej imprezie organizowanej przez FIFA. Od tamtego czasu reprezentacja Belgii zaliczyła tylko jeden półfinał, co nie jest wynikiem nad wyraz porywającym.

Rzecz miała miejsce w 1986 roku, kiedy to w walce o finał mistrzostw świata Belgowie odpadli z późniejszym triumfatorem MŚ – Argentyną. Mecz o trzecie miejsce, bądź jak kto woli – mecz pocieszenia, Belgia zagrała z Francuzami. Jak wiecie z pierwszej części tego tekstu nie był to udany mecz w wykonaniu Czerwonych Diabłów, bo spotkanie zakończyło się porażką po dogrywce 2:4. Więcej meczów na tym szczeblu rozgrywek Belgowie nie rozegrali i jak się domyślacie, jest to najmniej doświadczona drużyna spośród wszystkich półfinalistów rosyjskiego mundialu.

Bilans Belgii w mistrzostwach świata:

0x ZŁOTO
0x SREBRO
0x BRĄZ
1x 4. miejsce

ANGLIA

Anglicy przed tym mundialem, tak samo jak Belgia czy Chorwacja, nie była postrzegana jako kandydat do zwycięstwa na rosyjskim mundialu. Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej, bo Anglicy mają ogromną szansę na zdobycie mistrzostwa świata. Wyrażenie „football’s coming home” nabiera rozgłosu z każdym udanym meczem reprezentacji Synów Albionu.

Pierwszy i jedyny medal w wykonaniu Anglii to rok 1966. I trzeba powiedzieć, że jak już się zabierać za zdobywanie medali to właśnie w taki sposób, bo Wyspiarze zdobyli na tamtej imprezie złoty medal! Najpierw w półfinale Anglicy rozprawili się z reprezentacją Portugalii, która uległa im 1:2. W finale czekali już Niemcy, którzy odpoczywali jeden dzień dłużej. To nie miało jednak wpływu, bo pomimo remisowego regulaminowego czasu gry (2:2) zwycięzca został wyłoniony już po dogrywce. Tam, lepsi okazali się właśnie Synowie Albionu, którzy zdobyli aż dwie bramki, co pozwoliło na podniesienie pucharu mistrzostw świata! Warto zaznaczyć, że reprezentacja Anglii była wówczas gospodarzem turnieju finałowego.


24 lata później sytuacja z półfinałem się powtórzyła, jednak jak się okazało tylko z tym, bo ani złota, ani medalu przywieźć się nie udało. Anglicy przegrali mecz półfinałowy z Niemcami, późniejszymi triumfatorami MŚ, jednak nawet mecz o trzecie miejsce nie pozwolił na pomeczową radość. W meczu o brązowy medal Anglicy polegli z Włochami, gospodarzami turnieju, 1:2 i marzenie o drugim medalu na mistrzostwach świata musiały zostać odłożone w czasie.

Bilans Anglii w mistrzostwach świata:

1x ZŁOTO (1966)
0x SREBRO
0x BRĄZ
1x 4. miejsce (1990)

Kto awansuje do finału mistrzostw świata? Tego nie wiem, ale wiem natomiast, że najbardziej utytułowaną drużyną na MŚ jest Francja, która zdobyła w sumie cztery medale.  Po jednym w tym zestawieniu dołożyły Chorwacja i Anglia, jednak Ogniści zdobyli jedynie brąz, a Synowie Albiony wygrali tytuł najlepszej drużyny świecie. Z półfinałowej czwórki najsłabiej prezentuje się Belgia, która nie zdobyła żadnego krążka.