Ciekawa sytuacja pomiędzy legalnymi bukmacherami, a LOTTO Ekstraklasą. W spór włączyła się nawet Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej, która wystosowała specjalny list do PZPN i Ekstraklasa Sp. z o o na temat bardzo wysokich kwot, które pobierają za korzystanie z wyników piłkarskich.

PIGBRiB na pomoc legalnym bukmacherom

Legalni bukmacherzy kolejny raz starają się doprowadzić do kompromisu w temacie, który zawiera poważny problem. PZPN i Ekstraklasa w przeszłości nie chcieli rozmawiać o renegocjacji warunków umowy, a działania operatorów z licencją od Ministerstwa Finansów kończyły się fiaskiem.

W tym przypadku sprawą zajęła się PIGBRiB, której przewodniczący prof. Witold Modzelewski zaapelował do Ekstraklasy i PZPN o rozsądek w tej sprawie. Podał trzy główne powody takiego wniosku:

  • Wyniki piłkarskie są informacją publiczną. Mogą z niej skorzystać wszyscy ludzie z dostępem do Internetu, gazet o tematyce piłkarskiej albo telewizora. 
  • PZPN i Ekstraklasa pobierają opłaty za dostęp do wszystkich wyników, w tym siatkówki, koszykówki, tenisa itd. 
  • PZPN i Ekstraklasa pobierają opłaty od bukmacherów, które nie uwzględniają 12% podatku, co powoduje zwiększone straty.

Całą sprawą zajmuje się już UOKiK. Niedługo można się spodziewać oficjalnych decyzji.