Puchar Azji 2024: terminarz, grupy, zapowiedź i gdzie oglądać?

Puchar Azji 2024 najważniejsze informacje

Styczeń dla kibiców piłki nożnej zapowiada się niezwykle interesująco. Poza powrotem do gry topowych lig europejskich odbędzie się także kilka turniejów międzynarodowych. Jednym z nich jest Puchar Azji, który, w którym bez wątpienia emocji nie zabraknie. Tytułu bronią gospodarze zbliżających się zawodów, czyli Katar. Można być jednak pewnym, że kilka innych reprezentacji, jak chociażby Japonia czy Korea Południowa powalczą o ostateczny triumf. A jeśli chciałbyś poznać więcej informacji na temat Pucharu Azji 2024, to serdecznie zapraszam do poniższego tekstu!

Puchar Azji 2024 najważniejsze informacje

Bez wątpienia Puchar Azji 2024 to nie lada gratka dla kibiców. W końcu turniej ten odbywa się co 4 lata, a więc tak jak mistrzostwa Europy czy świata. Przed nami 18. edycja tej imprezy, w której – jak już wspomniałem – tytułu bronić będzie reprezentacja Kataru. Teraz również mają oni spore szanse, bowiem staną do walki przed własną publicznością. Mecz otwarcia odbędzie się 12. stycznia, a do walki o pierwsze punkty ruszy Katar i Liban. Ostatnie spotkanie Pucharu Azji 2024, a więc wielki finał zaplanowano na 10. lutego, więc czeka nas blisko miesiąc zaciętej walki o tytuł najlepszej drużyny tego kontynentu. Na placu boju zobaczymy natomiast 24 drużyny, które zostały podzielone na 6 grup i można być pewnym – emocji i niespodzianek z pewnością nie zabraknie!

Kiedy i gdzie odbędzie się Puchar Azji 2024?

Tak jak podałem nieco wyżej – przed nami niemalże cały miesiąc z Pucharem Azji 2024, a konkretniej – początek turnieju zaplanowano na 12. stycznia, a zakończenie – na 10. lutego. Zarówno pierwszy, jak i ostatni pojedynek zostanie rozegrany w Lusajl na pięknym i nowoczesnym obiekcie – Lusail Stadium, który pomieści blisko 89 tysięcy osób. Oznacza to, że gospodarzem turnieju będzie Katar, który po naprawdę dobrej organizacji mundialu, z pewnością poradzą sobie również z Pucharem Azji. A gdzie jeszcze odbędą się spotkania w ramach zbliżającego się turnieju o mistrzostwo Azji?

Stadiony na Puchar Azji 2024

Poza stadionem w Lusajl, gdzie rozegrany zostanie mecz otwarcia oraz wielki finał, piłkarze wybiegną na 8 innych obiektów w Katarze. Większość stadionów mieście się w Dosze, , bowiem aż 4 z 9 właśnie w tym mieście mają swoją lokalizację. Ponadto na uwagę zasługuje Al Bayt Stadium czy Ahmed bin Ali Stadium, które również należą do najnowocześniejszych stadionów świata. Poniżej znajdziesz pełną listę miast i stadionów, na których odbędą się zmagania o Puchar Azji 2024.

MiastoStadionPojemność obiektu
LusajlLusail Stadium88 966
Al-ChaurAl Bayt Stadium68 895
DohaKhalifa International Stadium45 857
Ar-RajjanAhmed bin Ali Stadium45 032
Ar-RajjanEducation City Stadium44 667
DohaAl Thumama Stadium44 400
Al-WakraAl Janoub Stadium44 325
DohaJassim bin Hamad Stadium11 918
DohaAbdullah bin Khalifa Stadium10 000

Puchar Azji 2024 podział na grupy

Skoro poznałeś już podstawowe informacje na temat samego turnieju, jak i obiekty, na których odbędą się spotkania w ramach Pucharu Azji 2024, to warto przejść do konkretnych informacji. Mianowicie chodzi o podział na grupy zbliżającego się turnieju. Tak naprawdę są one stosunkowo wyrównane i z pewnością kilka reprezentacji sprawi niespodzianki – z resztą tak jak na każdej dużej imprezie. Jak więc prezentują się poszczególne grupy? Znajdziesz je poniżej:

Grupa A:

 • 🇶🇦 Katar,
 • 🇨🇳 Chiny,
 • 🇱🇧 Liban,
 • 🇹🇯 Tadżykistan.

Grupa B:

 • 🇦🇺 Australia,
 • 🇺🇿 Uzbekistan,
 • 🇸🇾 Syria,
 • 🇮🇳 Indie.

Grupa C:

 • 🇮🇷 Iran,
 • 🇦🇪 Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • 🇵🇸 Palestyna,
 • 🇭🇰 Hongkong.

Grupa D:

 • 🇯🇵 Japonia,
 • 🇮🇶 Irak
 • 🇻🇳 Wietnam,
 • 🇮🇩 Indonezja.

Grupa E:

 • 🇰🇷 Korea Południowa,
 • 🇯🇴 Jordania,
 • 🇧🇭 Bahrajn,
 • 🇲🇾 Malezja.

Grupa F:

 • 🇸🇦 Arabia Saudyjska,
 • 🇴🇲 Oman,
 • 🇰🇬 Kirgistan,
 • 🇹🇭 Tajlandia.

Harmonogram Puchar Azji 2024

Bez wątpienia największe emocje w Pucharze Azji 2024 rozpoczną się po zakończeniu fazy grupowej, kiedy to w walce o ostateczny triumf pozostaną najlepsze reprezentacje kontynentu. Pierwsza część turnieju potrwa blisko 2 tygodnie i po tym czasie rozpocznie się faza pucharowa z klasyczną drabinką, gdzie przegrany odpada z turnieju. Taki stan rzeczy będzie miał miejsce do 7. litego, kiedy to wyłoniona zostanie para finałowa. Konkretnie harmonogram Pucharu Azji 2024 prezentuje się następująco:

 • 12. stycznia – 25. stycznia -> mecze fazy grupowej
 • 28. stycznia – 31. stycznia -> 1/8 finału
 • 2. lutego – 3. lutego -> ćwierćfinały
 • 6. lutego – 7. lutego -> półfinały
 • 10. lutego -> finał

Gdzie oglądać Puchar Azji 2024?

Tak naprawdę turnieje międzynarodowe bardzo często gościły w polskiej telewizji. Chyba mało kto wyobraża sobie, aby mistrzostwa Europy czy mundial nie był transmitowany w TV, jednak są to spotkania stojące na najwyższym poziomie, w których wyłania się najlepsze drużyny globu. Nieco inaczej jest z mniejszymi turniejami, takimi jak PNA czy Puchar Azji. Jeśli chodzi o opisywany turniej azjatycki, to próżno szukać go w polskiej telewizji. W końcu poza kilkoma spotkaniami, które stałyby na bardzo wysokim poziomie, nie ma tam aż tylu emocji pozwalających wykupić którejś ze stacji praw do transmisji. Dlatego też nie należy spodziewać się spotkań Pucharu Azji w TV.

Transmisje TV i streamy online Puchar Azji 2024

Na ten moment zatem trudno jest wskazać czy któraś z platform streamingowych pokaże spotkania Pucharu Azji 2024. Wydaje się jednak, że prędzej będzie można znaleźć rozgrywany w niemalże tym samym czasie Puchar Narodów Afryki, który cieszy się większą popularnością wśród kibiców w Europie czy samej Polsce. Dlatego też jedyną opcją, aby śledzić wyniki Pucharu Azji 2024 będą pisemne relacje na żywo, bądź ewentualnie transmisje wybranych bukmacherów.

Baner zagranie

Faworyci Pucharu Azji 2024

Znając już większość informacji na temat Pucharu Azji 2024, warto przyjrzeć się jeszcze faworytom zbliżającego się turnieju. Jak już wspomniałem, poprzednie mistrzostwa wygrali Katarczycy, którzy w finałowym spotkaniu pokonali Japończyków (3:1). W tegorocznym turnieju faworytem bukmacherów są właśnie piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy znajdują się najwyżej w rankingu FIFA (17. miejsce). Kto jeszcze ma szanse na ostateczny triumf?

Kto wygra Puchar Azji 2024?

Poza Japonią, która bez dwóch zdań ma najsilniejszy skład, warto wyróżnić jeszcze kilka reprezentacji. W turnieju “namieszać” może również reprezentacja Korei Południowej, która podczas ostatniego mundialu pokazała się z naprawdę dobrej strony. Aktualnie plasują się oni na 23. miejscu i są drugą najlepszą drużyną Azji w rankingu. Ponadto warto pamiętać o Australii zajmującej 25. lokatę czy obrońcach tytułu i zarazem gospodarzu Pucharu Azji 2024, czyli Katarze (58. pozycja). A jak wyglądają kursy bukmacherskie na ewentualnego triumfatora? Oto lista:

Kursy na zwycięzcę Pucharu Azji 2024
Superbet
3.25
Japonia
Zagraj!
Superbet
6.00
Katar
Zagraj!
Superbet
6.50
Korea Południowa
Zagraj!
Superbet
7.00
Australia
Zagraj!
Superbet
7.00
Arabia Saudyjska
Zagraj!

Puchar Azji 2024 – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Podsumowując rozpoczynający się niebawem Puchar Azji 2024 – trudno jest wskazać murowanego faworyta do zwycięstwa. Oczywiście “na papierze” najlepiej wyglądają Japończycy, jednak zarówno Australia, jak i Korea Południowa powinna również się postawić. Ponadto warto wspomnieć o tym, że najwięcej razy Puchar Azji zdobyli Japończycy, którzy 4-krotnie wygrywali te zawody. Najwięcej razy na podium stawali natomiast Koreańczycy z południa, którzy 2 razy wygrali, 4 razy zajęli 2. miejsce i 4-krotnie stawali na najniższym stopniu podium (od tego roku mecz o 3. miejsce nie będzie rozgrywany).

 • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze