Jak zacząć grać w pokera? Jakie są zasady pokera online? Czy można w Polsce grać legalnie w pokera? W tym artykule chcemy wyjaśnić wszystko, co związane z pokerem dla początkujących. Interesuje cię poker? Zastanawiasz się – jak grać w tą odmianę gier karcianych? Wyjaśnimy na czym polega poker i jak wygląda sytuacja prawna pokera online w naszym kraju! Poznaj pokera dla początkujących!

Poker to gra hazardowa, ale także funkcjonuje odmiana pokera sportowego. To gra karciana, która polega na wygraniu jak największej liczby żetonów. Ze względu na to, że poker kojarzony jest z kasynem i grą hazardową – ta odmiana rozrywki jest sankcjonowana przez polskie państwo. O co chodzi? Otóż, jeśli jesteś początkujący w temacie pokera, to najpierw trzeba zapoznać się z sytuacją prawną. Wszystko dlatego, że nie wszystko, co związane z pokerem jest w Polsce legalne. Warto o tym wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z pokerem online i “na żywo”.

Poker dla początkujących – polskie prawo

Być może słyszałeś o polskich sukcesach w pokera i stąd zainteresowanie tą grą? Wielkie kwoty w pokera wygrywali np. Dominik Pańka czy Marcin “Góral” Horecki. Rekreacyjnie w pokera gra m.in. Robert Kubica czy znani piłkarze jak Neymar i Gerrard Pique. W Polsce jednak poker znajduje się w wyjątkowo niekorzystanej sytuacji prawnej. Początkujący gracze, którzy chcą związać swoją przyszłość z pokerem muszą radzić sobie na wiele różnych sposobów. Wszystko dlatego, że poker został zdefiniowany jako gra hazardowa na równi z ruletką czy automatami. To oznacza, że gra w pokera możliwa jest tylko za pośrednictwem państwowych kasyn online lub kasyn stacjonarnych.

W 2017 roku została znowelizowana ustawa hazardowa, która bardzo dotknęła środowisko pokerzystów w Polsce – tych początkujących, jak i zawodowych. Gracze zakładów bukmacherskich wiedzą, że wtedy z Polski wycofali się m.in. zagraniczni operatorzy tacy jak bet365 czy expekt. Ich los podzieliły zagraniczne poker roomy, gdzie można było grać w pokera z innymi uczestnikami. Największe platformy jak Poker Stars wycofały się z Polski, bo nasze prawo zabroniło im działalności.

Poker dla początkujących graczy w Polsce został okrojony tylko do kasyn np. Total Casino. W efekcie tej decyzji wielu zawodowych graczy opuściło nasz kraj, by w innym państwie legalnie realizować się jako pokerzysta.

Nowa ustawa hazardowa - najważniejsze daty

Poker dla początkujących – poznaj zasady gry

O zasadach pokera szerzej piszemy w naszym osobnym artykule, który znajdziesz w tym miejscu: https://zagranie.com/poker-zasady/. Jeśli jesteś początkujący na pewno pierwsze co musisz wiedzieć to, że istnieje kilka odmian pokera. Najbardziej rozpoznawalną odmianą pokera jest Texas Hold’em. To gra, gdzie gracz do ręki otrzymuje dwie karty, a na stole po licytacjach kolejno odkrywane są trzy karty (flop), czwarta karta (turn) oraz piąta karta (river). Gracz tworzy układ z pięciu kart – w zależności od potyczki zwycięża lub przegrywa, jeśli wszedł do rozdania.

Pokerowe ruchy to:

 • pas – gracz nie licytuje rozdania
 • podbicie – gracz stawia żetony na stół
 • sprawdzenie – gracz wyrównuje stawkę, którą zagrał jego przeciwnik

W każdym rozdaniu dwóch uczestników ma obowiązek do wniesienia obowiązkowej płatności:

 • small blind
 • big blind

Poniżej prezentujemy odmiany pokera, które najczęściej można znaleźć na turniejach:

 • Texas Hold’em
 • Omaha
 • Omaha High-Low
 • Poker pięciokartowy dobierany
 • 7 Card Stud
 • 2-7 Draw (Triple lub Single Draw)
 • Razz
 • Badugi

Poker dla początkujących – układy kart

Pewnie każdy z graczy, nawet tych początkujących słyszał o takich układach jak “poker królewski”, “kareta” czy “kolor”. To układy kart, które pozwalają wygrywać licytacje i odbierać pulę ze stołu. Układy w pokerze są odpowiednio ustawione – od najmniejszego do najwyższego. Każdy kolejny wygrywa z poprzednim układem. Np. “kolor” bije “strita”, a “kareta” jest wyższa od “koloru”.

Jako początkujący gracz – zapoznaj się z układami w pokera, które możesz kompletować w trakcie rozdania:
Wysoka karta – jeśli żaden z graczy przy stole nie ma układu, to decydująca jest tzw. wysoka karta, najwyższy jest AS, a następnie Król, Dama, Walet itd.

 • Para – to zestaw dwóch tych samych kart (te same figury) np. para króli
 • Dwie pary
 • Trójka – trzy karty tej samej figury np. trójka dziewiątek
 • Strit – to zestaw pięciu kart po kolei np. od dziesiątki do asa, czyli: dziesiątka, walet, dama, król i as
 • Kolor – to układ, w którym posiadasz pięć kart o tym samym kolorze np. trefl
 • Full – to sytuacja, w której posiadasz trójkę i parę
 • Kareta – układ, gdzie masz cztery karty tej samej figury np. cztery damy
 • Poker – to inaczej strit w kolorze, a więc pięć kart po kolei tego samego koloru
 • Poker Królewski – to układ pięciu kart od dziesiątki do asa (strit) tego samego koloru

Pamiętaj, że im wyżej postawiony układ – tym trudniej go skompletować. Wszystko wynika z rachunku prawdopodobieństwa – poker czy poker królewski trafia się bardzo rzadko.

Poker dla początkujących – Betgames w STS

Poker online w Polsce jest niemożliwy do uprawiania, ale istnieją inne legalne formy związane z grą w pokera. Poker w swojej ofercie udostępnia największy bukmacher w Polsce – firma STS. W zakładach Betgames, czyli typach na gry karciane znajduje się poker Texas Hold’em. Jak grać w pokera STS? To nie tyle gra, co obstawianie wyników w poszczególnym rozdaniu. Jako gracz w tym przypadku obserwujesz rozdanie i możesz obstawiać na bazie kursów live – kto wygra rozdanie oraz jaki układ pojawi się na stole? To w zasadzie przewidywanie tego, co może się wydarzyć podczas rozdania. Jako uczestnik gry widzisz wszystkie karty, jakie są rozdane – te uczestników oraz wyłożone na stół jako flop, turn i river.

betgames

STS to dobry wybór bukmachera! Skąd taka opinia? To bukmacher z najwyższą oceną w rankingu bukmacherów, a opinie o STS są z reguły pozytywne. Chcesz je poznać sprawdź naszą stronę poświęconą opiniom o STS: https://zagranie.com/sts-opinie/.

Wybierając Betgames w STS możesz obstawić pierwszy zakład bez ryzyka do 20 PLN na kupon złożony z pokera z kursem minimalnym 1.91. Dodatkowo, jeśli użyjesz przy rejestracji nasz kod promocyjny: 2230PLN, to otrzymasz freebet 29 PLN, zakład bez ryzyka 30 PLN i bonus 100% do 1200 PLN. Więcej o bonusach STS znajdziesz na tej stronie.

STS Zakłady Bukmacherskie
STS Zakłady Bukmacherskie
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

100% do 1200 zł od depozytu
+ 0 234 zł bez ryzyka + 25 30 zł freebet

standardowa oferta to 1200 zł, a z naszym kodem: 1504 zł!

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD DEPOZYTU: 100% do 1200 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA: 234 zł
FREEBET: 30 zł
Kod promocyjny: ZAGRANIE

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Zaloguj się aby dodawać komentarze