Podstawowe pojęcia bukmacherskie

zagranie.com - słownik pojęć

Kupony, kursy, bonusy bukmacherskie – to brzmi dość przystępnie.

AKO, underdog, h2h – to już nieco gorzej…

Zakłady bukmacherskie to nic innego jak emocjonująca rozrywka dla wszystkich fanów sportu. Jednak, jak to zazwyczaj bywa, początki potrafią być trudne. Dlatego, żeby móc w pełni świadomie korzystać z dostępnej oferty bukmacherskiej, warto rozpocząć przygodę z zakładami bukmacherskimi od zapoznania się z podstawowymi pojęciami związanymi z tym obszarem świata gier hazardowych.

zakłady bukmacherskie - podstawowe pojęcia - infografika zagranie.com

 

Rodzaje zakładów bukmacherskich:

Zakład akumulowany (akumulator, zakład złożony, zakład kombinacyjny) – zakład, na który składają się co najmniej dwa zdarzenia, znajdujące się na jednym kuponie. Warunkiem wygrania zakładu akumulowanego jest poprawne obstawienie każdego ze znajdujących się na nim zdarzeń.

Zakład rozpisowy – pozwala na tworzenie kuponu z wielu meczów, poprzez nadanie im odpowiednich oznaczeń (np. A, B, C, D…) i rozpisywanie z ich pomocą kombinacji (np. AD, CA…). Zakłady rozpisowe, w odróżnieniu od zakładu akumulowanego, umożliwiają wygraną przy trafieniu jedynie części z typowanych kombinacji, np. 2 z 4. Stosując system rozpisowy możliwe jest wytypowanie pewniaka.

Zakład długotrwały – zakład zawierany na dłuższy czas. Dotyczy wydarzenia, na którego rozstrzygnięcie mają wpływ wyniki innych, wcześniej rozgrywanych spotkań.

Zakład podwójny (tzw. dubel) – występuje wtedy, gdy na jednym kuponie gracz obstawia dwa zdarzenia. Należy pamiętać, że kupon jest wygrany dopiero w przypadku uzyskania dwóch trafień.

Zakład pojedynczy (tzw. singiel) – występuje w chwili, gdy na kuponie znajduje się tylko jedno zdarzenie.

Zakład potrójny (tzw. tripel) – polega na obstawianiu trzech zdarzeń na jednym kuponie, który wygrany jest w przypadku poprawnego typowania wszystkich trzech spotkań.

Zakład specjalny – to zakład dotyczący wydarzenia niezwiązanego ze sportem, lecz np. ze światem polityki

Zakład trzydrogowy – zakład obejmujący trzy możliwe rozstrzygnięcia spotkania, np. wygrana/remis/przegrana

Zakład dwudrogowy – zakład, który dopuszcza możliwość dwóch rozstrzygnięć spotkania, wygrana/przegrana

Handicap – rodzaj zakładów wykorzystywany do obstawiania meczów piłki nożnej. Handicap charakteryzuje się dodawaniem lub odejmowaniem punktów albo bramek jednej z rywalizujących ze sobą drużyn (bukmacher dolicza punkty drużynie, która jest widocznie słabsza) w celu rozliczenia kuponu. Wyróżnia się dwa rodzaje handicapów – handicap europejski i handicap azjatycki.

Handicap europejski – tym, co charakteryzuje handicap europejski, jest możliwość obstawienia jednej z trzech dostępnych opcji – wygranej gospodarzy, remisu oraz wygranej gości.

Handicap azjatycki – to rodzaj handicapu, który uwzględnia dwudrogowe rozliczanie zdarzeń, a więc bez możliwości typowania remisu. W przypadku remisu i braku dogrywki gracz otrzymuje zwrot stawki.

H2H (Head to Head) – nazwa zakładu umożliwiającego obstawianie zwycięstwa jednego z dwóch wybranych zawodników. Zakłady head to head oferowane są w tych dyscyplinach sportu, które pozwalają na indywidualną rywalizację zawodników i porównanie ich ostatecznych wyników podczas danego zdarzenia.

 

Rodzaje bonusów bukmacherskich:

Poznaj rodzaje bonusów i sprawdź, jakie bonusy bukmacherskie aktualnie znajdują się w ofercie legalnych bukmacherów!

Bonus – premia przyznawana przez bukmachera temu graczowi, który spełni określone warunki. Wyróżnia się różne rodzaje bonusów, takie jak: bonus powitalny, bonus od depozytu, darmowy zakład (freebet) czy zakład bez ryzyka (cashback).

Bonus powitalny – premia przyznawana nowym graczom, którzy dopiero rozpoczynają grę u danego bukmachera. Bonus powitalny może przyjąć trzy formy, a są to: bonus od depozytu, darmowy zakład (freebet), zakład bez ryzyka (cashback).

Bonus od depozytu (tzw. deposit match bonus) – premia przyznana nowemu graczowi. Jej wysokość zależy od kwoty, którą uprzednio wpłacił na konto, a więc od pierwszego depozytu.

Darmowy zakład (tzw. freebet) – zakład niewymagający wpłaty własnej, zawierany przy użyciu kwoty otrzymanej od bukmachera. W przypadku poprawnego obstawienia zakładu bukmacherskiego gracz otrzymuje wygraną pomniejszoną o wysokość stawki tego zakładu.

Zakład bez ryzyka (tzw. cashback) – zakład, podczas którego gracz nie ryzykuje, ponieważ w razie niepowodzenia obstawiona stawka zostaje mu zwrócona.

 

Inne ważne pojęcia:

AKO – nieformalne określenie ogólnego kursu kuponu, powstałego w wyniku kumulacji kursów poszczególnych zdarzeń, znajdujących się na jednym kuponie. AKO oblicza się mnożąc kursy typów umieszczonych na kuponie. Zatem im więcej spotkań na kuponie, tym wyższe AKO.

Bukmacher (tzw. buk) – określenie osoby lub firmy przyjmującej zakłady pieniężne przed spotkaniami (oraz w trakcie trwania spotkań) związanymi z różnymi dyscyplinami sportu. Często istnieje również możliwość wnoszenia nie tylko zakładów sportowych, ale również specjalnych, a więc niezwiązanych ze światem sportu.

Bukmacher internetowy – bukmacher, który oferuje zakłady bukmacherskie za pośrednictwem Internetu.

Bukmacher naziemny (tzw. ziemniak) – bukmacher, który ma swoje fizyczne punkty przyjmowania zakładów rozmieszczone w różnych miastach.

Depozyt  – środki pieniężne wpłacone przez gracza w celu wykorzystania ich do obstawiania zakładów bukmacherskich.

Faworyt – zespół/zawodnik uznawany się za silniejszego i przewiduje się jego zwycięstwo podczas określonego spotkania. Przeciwieństwem faworyta jest underdog (outsider).

Kupon –  jest dowodem zawarcia zakładu między graczem a bukmacherem. Na kupon składa się przynajmniej jedno obstawione przez gracza zdarzenie.

Kurs – współczynnik podawany przez bukmachera, który umożliwia wyliczenie kwoty, którą bukmacher wypłaci graczowi w przypadku trafienia przez niego wyniku spotkania, a tym samym wygraniu zakładu bukmacherskiego.

Maksymalna stawka – najwyższa możliwa u danego bukmachera kwota, jaką można postawić na dany zakład.

Minimalna stawka – najniższa kwota, jaką pozwala określony bukmacher postawić na konkretny zakład.

Obstawianie – typowanie określonego wyniku danego spotkania, zazwyczaj wiąże się z wnoszeniem zakładów pieniężnych.

Pewniak – potoczne określenie zakładu, który według obstawiającego na pewno będzie wygrany.

Spotkanie – zdarzenie sportowe, tj. mecz, pojedynek, wyścig, turniej.

Systemy bukmacherskie – sposoby typowania, mające nadać obstawianiu określone ramy i ułatwić tym samym wygrywanie.

Tasiemiec – potoczna nazwa tych kuponów, na których gracz obstawia wiele zdarzeń. Tasiemcem zazwyczaj określa się długie kupony, a więc w przypadku których szansa na wygranie jest niewielka.

Typer – osoba, która typuje wyniki spotkań w celu złożenia zakładu bukmacherskiego. Określenie typer można także stosować w odniesieniu do osoby zajmującej się typowaniem, a następnie dostarczaniem wskazówek i typów innym graczom.

Underdog (tzw. outsider) – zespół/zawodnik uznawany za słabszego, który prawdopodobnie poniesie porażkę w danym spotkaniu. Charakterystyczną cechą underdoga jest wysoki kurs. Przeciwieństwem underdoga jest faworyt.

Zakłady sportowe – rodzaj rozrywki, polegającej na przewidywaniu wyniku określonego spotkania sportowego. Nazywane są także zakładami bukmacherskimi.

Zaloguj się aby dodawać komentarze