Po awansie do turnieju finałowego Mistrzostw Świata czeka nas odpoczynek od ogromnych emocji i stresu związanego z występami reprezentacji. Spotkania towarzyskie są z reguły obarczone zdecydowanie mniejszym ładunkiem emocjonalnym. Trenerzy traktują te mecze jako dobry poligon doświadczalny przed zbliżającą się imprezą główną. Do tej pory raz mierzyliśmy się z Urugwajem i to spotkanie przegraliśmy 1:3. Czas na rewanż, jednak oba zespoły zagrają bez swoich żądeł. Wyeliminowani z gry zostali Robert Lewandowski i Luis Suarez. Początek spotkania na Stadionie Narodowym o godzinie 20:45.

Do przygotowania kuponu użyłem oferty Fortuny. Jeśli nie masz jeszcze konta na Fortunie to skorzystaj z bonusu bez depozytu dla czytelników Zagranie. Zaraz po rejestracji otrzymasz darmowe 20 PLN na obstawianie.

baner fortuna najlepsze kursy na piłkę nożną

 Oferta tylko z kodem promocyjnym: 20free

Polska

Reprezentacja Polski traktuje bardzo poważnie spotkanie towarzyskie z Urugwajem. Będzie to doskonała szansa, żeby przećwiczyć nowe ustawienie taktyczne. Po klęsce z Danią selekcjoner rywali zarzucił nam przewidywalność, więc przed turniejem finałowym nasz sztab szuka innowacyjnych rozwiązań. Formacja z trójką obrońców jest coraz bardziej popularna w obecnej piłce. Wcześniej była moda na 4-2-3-1, teraz pałeczkę przejmują 3-5-2  i 3-4-3 z naciskiem na tą drugą opcję. Kluczowym elementem tej taktyki są wahadłowi.  W naszej kadrze mamy kilku piłkarzy, którzy specyfiką znakomicie pasują do takiej roli. Po prawej stronie mogą zagrać między innymi Kuba Błaszczykowski, Paweł Wszołek czy Bartosz Bereszyński. Każdy z nich ma za sobą epizody na praktycznie każdej pozycji prawej flanki. Po drugiej stronie otwiera się szansa dla Macieja Rybusa, który jest znany z ofensywnej gry, ale potrafi także bronić. Zagrał w tym sezonie jako wahadłowy w Lokomotivie sześć razy, więc nie powinien mieć problemów z przystosowaniem do tej funkcji. Nie zapominajmy także o debiutancie, Rafał Kurzawa ma znakomitą lewą nogę, więc również może się dobrze odnaleźć w tej roli. Linia ataku prawdopodobnie będzie złożona z Grosicikiego, Błaszczykowskiego i ? Tutaj rodzi się bardzo istotne pytanie. Być może szansę dostanie Jakub Świerczok, który w obecnym sezonie Ekstraklasy notuje bardzo dobre wyniki. W trójce stoperów rodzi się szansa dla Thiago Cionka, który w Serie B bardzo często występuje w tej formacji. Przy braku Michała Pazdana szansę mógłby otrzymać Marcin Kamiński, jednak również przegrał bitwę z kontuzję, więc być może debiut dla Jarosława Jacha.

Staty Polska

Urugwaj

Eliminacje do Mistrzostw Świata w strefie Ameryki Południowej były w tym roku piekielnie ciekawe. Piłkarze Oscara Tabareza zajęli drugie miejsce za plecami znakomicie dysponowanej Brazylii. Mimo wszystko do samego końca musieli uważać na rywali. Wprawdzie mieli przewagę nad ekipami, które walczyły ze sobą na noże, ale nie byli pewni awansu. Ostatecznie zespołem, który odpadł zostało Chile, więc również spora niespodzianka. Eliminacje w tej strefie są bardzo ciężkie. Różnice temperatur, wysokości oraz wilgotności to największe problemy. Głównie dlatego na 10 ostatnich wyjazdów Urugwaj wygrał tylko jedno starcie. Takie pojedynki dają zespołowi sporą dawkę doświadczenia, jednak dla piłkarzy nie jest to nic fajnego grać mecz na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza. Ostatni raz oba zespoły zmierzyły się w 2012 roku i lepsi okazali się piłkarze Tabareza. Wtedy odczuliśmy mocną różnicę klas, jednak teraz z perspektywy czasu można zauważyć jak duży poczyniliśmy postęp, nie tylko w rankingu FIFA, ale także w oczach rywali. Trener przeciwników na konferencji prasowej przyznał, że już nie jesteśmy średniakiem, ale czołową ekipą, którą trzeba szanować. Urusi przyjeżdżają do Polski z chęcią zwycięstwa, jednak tym razem powinno być o to zdecydowanie trudniej niż pięć lat temu.

Staty Urugwaj

Brak dwóch znakomitych dziewiątek

Robert Lewandowski nie zagra w żadnym z dwóch meczów sparingowych. Lekarze kadry oficjalnie potwierdzili, że konieczne jest całkowite wyleczenie urazu. Z pewnością kibice nie będą zadowoleni z takiego obrotu spraw, jednak zdrowie naszego kapitana jest najważniejsze. Badania przeprowadzone rezonansem magnetycznym wykazały problemy mięśniowe. Podobnie wygląda sytuacja Luisa Suareza, który także nie wystąpi w tym bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu. Starcia dwóch najlepszych dziewiątek na świecie nie zobaczymy, a szkoda, bo często wiele osób zadaje sobie pytanie, który z nich jest lepszy. W tym sezonie piłkarz Barcelony jest w cieniu Lewego, jednak nadal stanowi wielką klasę. Gorsza seria minie, napastnicy czasem popadają w takie dołki, ale odpoczynek powinien mu pomóc.

 

Konferencja prasowa:

Oscar Tabarez: Bardzo się cieszę, że mamy okazję zagrać z Polską. Ta reprezentacja w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp, co widać w rankingu FIFA. Pokazał to również świetny występ Polaków w eliminacjach mistrzostw świata. To dla nas bardzo ważny rywal. Liczę, ze wyciągniemy istotne wnioski po tym meczu. W ostatnich spotkaniach próbowaliśmy wielu nowych graczy. Mamy teraz w kadrze debiutanta i kilku piłkarzy, którzy byli już na zgrupowaniu, ale jeszcze nie zadebiutowali w reprezentacji. Wszystko jest możliwe, jeśli chodzi o skład na piątkowy mecz. Spotkanie z Polską i późniejszy z Austrią traktuję bardzo poważnie. Będę patrzył nie tylko na wynik, ale też styl gry, zachowanie piłkarzy na boisku, całą otoczkę. Przyjechaliśmy tutaj, żeby wygrać.

Adam Nawałka: Jesteśmy już po chwilach radości, które dostarczyły nam dwa ostatnie spotkania. Rozpoczynamy nowy etap przygotowań. Teraz pracujemy nad kwestią szczegółów. Postaramy się czerpać wzorce z tego jak przygotowaliśmy się do Mistrzostw Europy. Chcemy wypróbować inne ustawienie taktyczne, aby wykorzystać potencjał wszystkich zawodników, ale także poszerzyć nasze opcje. Pracujemy również nad stałymi fragmentami gry, ponieważ traciliśmy w ten sposób wiele goli. Taktyka z trójką obrońców jest przygotowywana, ale nie wiemy czy użyjemy jej już w rywalizacji z Urugwajem. Ten system ma dobre i słabsze strony, będziemy nad tym pracować, a mecze towarzyskie to idealny moment, żeby sprawdzić to w grze.

Zdarzenie: Polska vs Urugwaj

Typ: BTTS – obie drużyny strzelą gola

Kurs 1.80