Kupony bukmacherskie: single, AKO, a może maksikombi?

kupony bukmacherskie

W dzisiejszym tekście postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami obstawiania kuponów bukmacherskich.

Kupony Single

Jak sama nazwa wskazuje są to kupony, które zawierają pojedynczy zakład. Jest to najprostszy sposób obstawiania, a do tego najbardziej bezpieczny. W takim przypadku wszystko zależy od wybranej propozycji, jednak najczęściej szanse na zwycięstwo wynoszą od 33% (na przykład przy typowaniu meczów piłkarskich pod kątem 1X2) przez 50%, gdy gramy over/under w danej rywalizacji. Największe szanse na wygraną mamy przy typowaniu podpórki, która spełnia dwa z trzech możliwych zakończeń danej rywalizacji. Tutaj procentowe możliwości sięgają pułapu 66,6%.

kupony bukmacherskie

Granie singli jest dobrym wyborem dla graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bukmacherką i chcą powoli wdrożyć się w poszczególne schematy. Szanse na porażkę są mniejsze niż w przypadku typowania kuponów złożonych z wielu pozycji. Pojedyncze zakłady to również domena osób, które lubią grać wysokimi kwotami. W takim przypadku lepiej ograniczyć ryzyko do jednej pozycji na kuponie, a dodatkowo spora suma pieniędzy przy singlu to nadal szansa na niezłą wygraną.

Plusem obstawiania kuponów single jest z pewnością fakt, że wystarczy trafić jedną pozycję, żeby cieszyć się wygraną. Dodatkowo łatwo tutaj o zagranie z progresją, czyli stałe powiększanie stawianej kwoty.

Minusem takiej formy obstawiania jest bez wątpienia stosunkowo niski kurs, chyba że stawiamy wysokie przeliczniki, co jednak zwiększa szanse na porażkę. Jeśli chcemy dużo wygrywać na niskich kursach, to konieczne będzie obstawianie większej kwoty.

Trzeba również pamiętać, że od czasu wprowadzenia ustawy hazardowej w Polsce obowiązuje 12% podatek na kuponach, który zmniejsza możliwą wygraną. Szczególnie widać to w przypadku pojedynczych zakładów, dlatego dobrym wyborem przy stawianiu singli jest skorzystanie z promocji, które podwyższają wygraną o 14%. Podsumowując:

Kupony bukmacherskie

Kupony bukmacherskie AKO

Wśród kuponów bukmacherskich AKO jedną z najczęściej stosowanych możliwości w obstawianiu są kupony double (podwójne). Gracze w ten sposób dobierają zdarzenia, żeby przynajmniej podwoić postawioną kwotę. W tym przypadku szanse na zwycięstwo są mniejsze, niż grając single, jednak można uzyskać podobny kurs na podstawie dwóch mniej ryzykownych zdarzeń. Wielu graczy chętnie korzysta z takich możliwości grając stałą kwotą. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kuponów triple (potrójne). Tutaj również rośnie szansa na większą wygraną, jednak proporcjonalnie wraz dodaniem kolejnego zdarzenia wzrasta możliwość pomyłki.

Zakłady bukmacherskie akumulowane zazwyczaj mają odgórnie ustawioną poprzeczkę maksymalnej ilości zdarzeń na jednym kuponie. Wszystko zależy od regulaminu bukmachera. Bardzo często jest to granicach maksymalnie 32 pozycji.

Plusem obstawiania wielu pozycji na jednym kuponie jest przede wszystkim możliwość wygrania sporej sumy pieniędzy przy małym wkładzie. Oczywiście, procentowe szanse na zwycięstwo są bardzo niskie, jednak nie brakuje typerów, którzy chętnie grają za 2 PLN, a przy kuponie akumulowanym do wygrania mają po kilka tysięcy. Obstawianie AKO pozwala na uzyskanie wysokiego kursy, ponieważ każda pozycja na kuponie jest przez siebie mnożona, żeby osiągnąć łączny przelicznik.

Bardzo często wśród graczy obstawiających AKO można się spotkać ze sformułowaniem „znowu jeden mecz mi nie wszedł”, takie są właśnie minusy tego obstawiania, ponieważ czasem kupon za 2 PLN może zagwarantować wygraną o wysokości kilku tysięcy, a jedna pozycja okazuje się chybiona.

Kupony ako

Oczywiście w tym przypadku trzeba zrobić rozróżnienie, ponieważ czym innym jest obstawianie kuponu double, który również jest liczony jako AKO, a zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku puszczenia „tasiemca”, na którym pojawia się 30 meczów.

Obecnie w ofertach niektórych bukmacherów można korzystać z możliwości stworzenia kuponu AKO na podstawie różnych wydarzeń z obrębu jednej rywalizacji. Możemy przykładowo obstawić, że Barcelona wygra z Realem, do tego w meczu będzie +3.5 żółtych kartek i Duma Katalonii wykona co najmniej sześć rzutów rożnych. Wszystko zależy od gracza i możliwości bukmachera.

Zakłady systemowe

Bardzo ciekawą propozycją w przypadku obstawiania jest granie zakładów systemowych. Jedną z takich propozycji jest granie maksikombi, czyli rozpisanego zakładu, który jest podzielony na kilka mniejszych kuponów łączących się w całość.

W tym przypadku gracz może posegregować swoje zdarzenia w konkretne grupy. Dobrym wyborem jest uszeregowanie ich względem szans powodzenia danego typu. Załóżmy, że tworzymy pięć grup na kuponie maksikombi. W każdym sektorze umieszczamy po dwa zdarzenia. Błędem będzie w takim przypadku segregacja na podstawie ryzyko – pewniaczek. Lepszym wyborem jest wrzucenie ryzykownych typów do jednej grupy, a pewniaczków do drugiej.

Przy kuponie rozpisanym szanse na wygraną mamy nie tylko w przypadku trafienia wszystkich typów. Oczywiście stawiając takie typy na zwykłym kuponie AKO możemy liczyć na większą wygraną, jednak w tym przypadku dajemy sobie miejsce na pomyłkę. W zależności od rozpisania poszczególnych grup można wygrać nawet w przypadku nietrafienia sześciu z 10 zaproponowanych typów.

Zakłady systemowe gwarantują typerom szerokie możliwości do kombinowania z umieszczeniem poszczególnych propozycji. Załóżmy, że przygotowaliśmy cztery typy na dany dzień, z których obawiamy się, że dwie propozycje mogą zakończyć się porażką. W takim przypadku dobrym zabezpieczeniem mogą być zakłady systemowe, które pozwolą na rozpisanie poszczególnych typów w konkretne grupy.

Przykładowo:

Mamy do wyboru cztery spotkania:

  • A – Polska vs Niemcy
  • B – Hiszpania vs Francja
  • C – Anglia vs Holandia
  • D – Brazylia vs Argentyna

Z tego zestawu dwie propozycje uznajemy za „pewniaczek”, a dwóch się obawiamy. Przy dobrym rozpisaniu takich grup można osiągnąć zwycięstwo.

Tworzymy cztery kupony każdy za stałą kwotę 10 PLN.

Załóżmy, że:

  • pierwsza grupa ABC – kurs całkowity 8.00
  • druga grupa ABD – kurs całkowity 6.50
  • trzecia grupa ACD – kurs całkowity 5.00
  • czwarta grupa BCD – kurs całkowity 10.00

Trafiając każdą z grup mamy szanse na największe zwycięstwo, jednak nawet zaliczając dwie z czterech mamy szanse na wygraną. Jeśli nie trafimy nic, to przegrywamy 40 PLN. W przypadku obstawianie jednego kuponu AKO z takimi pozycjami można wygrać więcej, jednak tutaj mamy miejsce na błędy, dlatego wiele osób chętnie korzysta z kuponów systemowych.

zakłady systemowe