Przed meczami reprezentacji Polski z Nigerią i Koreą Południową swoimi spostrzeżeniami podzielił się z serwisem zagranie.com Michał Trela z „Przeglądu Sportowego”. – Nawałka chyba po raz pierwszy znalazł się jako selekcjoner w tak trudnej sytuacji kadrowej. Przekonaliśmy się już niejednokrotnie o tym, że naszą siłą jest przede wszystkim podstawowa jedenastka. Gdy wypada jeden element, zaczynają się schody – mówi nam dziennikarz.

Na początek poproszę cię o twoje typy na najbliższe mecze kadry!

Z Nigerią zremisujemy 1:1 (kurs 3.30 Totolotek), a z Koreą Południową przegramy 0:1 (kurs 3.75 Totolotek). Myślę, że powtórzy się sytuacja z meczów listopadowych. Pierwsze starcie – przeciwko Nigerii – rozpoczniemy w najsilniejszym zestawieniu, zaś w spotkaniu przeciwko Korei wyjdzie od pierwszej minuty eksperymentalny skład, który z biegiem czasu będzie wzmacniany graczami z podstawowej jedenastki. Zespół z Azji to drużyna szybka, dynamiczna, do tego dużo biega. Myślę, że może sprawić nam sporo problemów.

Polub fanpage Zagranie i bądź na bieżąco z zapowiedziami meczów reprezentacyjnych!

A czego spodziewasz się po meczu z Nigerią?

Trudnej, fizycznej walki. Dla piłkarzy z LOTTO Ekstraklasy, nieobytych w międzynarodowej piłce, to może być mały szok. Trener Nigeryjczyków wypowiada się o naszej kadrze ze sporym szacunkiem, ale też ma u siebie dobrych piłkarzy, nawet jeśli nie są to gwiazdy na miarę Lewandowskiego. Nigeryjczycy są wybiegani, skoczni i silni.

Mówi się, że Nigeria ma nas przygotować na starcie z Senegalem, a mecz z Koreą będzie doskonałym przetarciem przed meczem grupowym MŚ z Japonią…

Podchodzę do tego typu założeń z dużym dystansem. Zwłaszcza po tym, jak przeczytałem, że my z kolei jesteśmy dla Nigeryjczyków taką małą Chorwacją, z którą oni zagrają w fazie grupowej. To pokazuje, że geograficzny klucz w dopasowywaniu rywali przed MŚ może być bardzo nietrafiony. Spójrzmy na środek pomocy: u nas Krychowiak i Linetty, a u Chorwatów Modrić, Kovacić i Rakitić… Dla kogoś, kto doskonale orientuje się w afrykańskiej piłce, równie zabawnie brzmi zapewne porównywanie Nigerii do Senegalu. Myślę, że więcej podobieństw odnajdziemy w stylu gry Korei i Japonii.

Czy w meczach z Nigerią i Koreą Nawałka dostanie odpowiedzi na jakieś ważne pytania przed MŚ?

Przede wszystkim to będzie selekcja negatywna. Może się okazać, że któryś z debiutantów szybko odpadnie z wyścigu o mundial. Na razie walka toczy się raczej o miejsca w szerokiej kadrze, a nie o pierwszą jedenastkę. Mówi się, że łatwiej skreślić się z listy Adama Nawałki, niż na nią wskoczyć. Z drugiej strony jest sporo do wygrania. Pamiętamy sytuację sprzed Euro 2016. Filip Starzyński jechał na wiosenne mecze jako piłkarz, który na dobrą sprawę zaczynał walkę o zaufanie selekcjonera, a udało mu się później pojechać na turniej.

Typy mundial – śledź zakładkę i bądź na bieżąco z zapowiedziami na Mistrzostwa Świata 2018!

Ostatnio dużo mówi się o ustawieniu z trzema defensorami. Jak oceniasz ten pomysł?

Mam nadzieję, że Nawałka zostanie przy czwórce obrońców, a taktyka z trzema obrońcami będzie jedynie stanowić ustawienie alternatywne. Doświadczenie klubów pokazuje, że system z trzema obrońcami może fajnie funkcjonować, ale na to potrzeba czasu. W reprezentacji trudniej coś takiego wypracować. Niektórzy grali w ustawieniu z trójką z tyłu, jednak też nie wszyscy. Oczywiście taki system ma swoje plusy. Dzięki niemu moglibyśmy nieco „zakryć” problem ze skrzydłowymi, bo jeśli na bokach pomocy zagrają Łukasz Piszczek i Maciej Rybus, wahadła będziemy mieli dobrze obsadzone. Mimo wszystko zostałbym przy systemie z czwórką obrońców.

 

Nie brakuje zawodników z podstawowej jedenastki, którzy nie grają ostatnio regularnie w swoich klubach. Grzegorz Krychowiak pokłócił się z Alanem Pardew, Błaszczykowski ma problem z kontuzją, Milik nie doszedł jeszcze do siebie po urazie…

To ogromny problem. Nawałka chyba po raz pierwszy znalazł się jako selekcjoner w tak trudnej sytuacji kadrowej. Przekonaliśmy się już niejednokrotnie o tym, że naszą siłą jest przede wszystkim podstawowa jedenastka. Gdy wypada jeden element, zaczynają się schody, kiedy Nawałka musi zmieć dwóch zawodników, pojawia się obawa, że wszystko się posypie. Mamy problemy praktycznie na każdej pozycji, niewielu jest zawodników, o których formę możemy być spokojni. To Robert Lewandowski, Kamil Glik, Łukasz Piszczek i bramkarze. Gdy porównamy obecną sytuację zawodników do tej sprzed Euro 2016, zobaczymy, że tylko Piotr Zieliński jest w lepszej formie i może być wartością dodaną. Krychowiak, ważny piłkarz naszej kadry, jest w dużo słabszej dyspozycji. Nie wiadomo, kto zagra obok niego. O problemie ze skrzydłowymi już mówiliśmy. Poza tym nie jestem pewien, czy Michał Pazdan nie będzie grał w kadrze tak jak w Legii. A mundial blisko… Nie zazdroszczę Nawałce.

 

Zatrzymajmy się przy Krychowiaku. Myślisz, że może stracić swoje miejsce w jedenastce drużyny narodowej?

Mimo wszystko nie wyobrażam sobie tego. Wiem, że pojawił się Taras Romanczuk, ale Krychowiak powinien zachować miejsce w podstawowym składzie. Nawet jeśli nie będzie grał w klubie, sztab swoimi sposobami postara się przygotować go do turnieju i popracować z nim na zgrupowaniu. To zbyt ważna postać dla naszej reprezentacji, by znalazła się poza pierwszą jedenastką.

 

Na koniec pytanie o napastników. Nieoczekiwanie wystrzelił z formą Łukasz Teodorczyk…

Tak, Teodorczyk wyrasta teraz na numer dwa. W pewnym momencie wydawało się, że może nie dostać powołania na marcowe mecze, ale na szczęście się pozbierał. Mocno liczę na Kownackiego. To chłopak z dużym potencjałem, nie przepadł po wyjeździe do Włoch i niewykluczone, że stanie się takim objawieniem „last minute”. A nie zapominajmy też o Arku Miliku. Nie jest po kontuzji w optymalnej formie, ale zostało jeszcze trochę czasu. Mam nadzieję, że się odbuduje.

 

***

 

Typy Michała Treli na najciekawsze mecze towarzyskie:

Piątek (23:03):

Niemcy – Hiszpania: remis / kurs 3.10 Totolotek

Argentyna – Włochy: wygrana gospodarzy / kurs 2.40 Totolotek

Francja – Kolumbia: wygrana gospodarzy / kurs 1.55 Totolotek

Rosja – Brazylia: wygrana gości / 1.58 Totolotek

Wtorek (27.03):  

Rosja – Francja: remis / kurs 3.70 Totolotek

Anglia – Włochy: wygrana gości / kurs 3.10 Totolotek

Hiszpania – Argentyna: wygrana gospodarzy / kurs 2.00 Totolotek

Niemcy – Brazylia: remis / kurs 3.25 Totolotek

Dania – Chile: wygrana gości / kurs 3.10 Totolotek