Jakie są konsekwencje gry u nielegalnego bukmachera? Kary za nielegalne obstawianie!

konksekwncje nielegalnego obstawiania

Granie u nielegalnego bukmachera na dłuższą, ale też na krótszą metę może się dla ciebie po prostu nie opłacać. Dlaczego? Łamiesz w ten sposób prawo, a więc musisz liczyć się z tym, że jeśli wpadniesz, to poniesiesz konsekwencje swoich czynów. Zdajemy sobie sprawę, że część użytkowników może nieświadomie korzystać z usług nielegalnych bukmacherów, ale to i tak może być marne wytłumaczenie przed organami śledczymi. Lepiej dwa razy upewnić się, czy firma, w której obstawiasz posiada polską licencję niż typować w ciemno. Granie u legalnych bukmacherów jest w zgodzie z literą prawa, a z tego tytułu nie czekają cię negatywne konsekwencje ze strony policji lub izby skarbowej.

Gra u nielegalnego bukmachera – konsekwencje

Gracze, którzy korzystają z usług nielegalnych bukmacherów lub operatorów kasyn online nie stosują się do zapisów ustawy hazardowej. W tym dokumencie określone jest prawo hazardowe, które określa, gdzie można typować mecze, a gdzie korzystać z gier hazardowych. Jasne, że żaden klient nie czyta ustaw, które są uchwalane przez sejm, ale osoby wchodzące na ten rynek powinny znać podstawowe zasady. O informacje na temat legalnych operatorów nie jest trudno – chociażby na Zagranie piszemy tylko o licencjonowanych podmiotach. Czytając nasz serwis – szybko poznasz, gdzie gra jest rekomendowana, a gdzie zakazana prawem Rzeczpospolitej.

Bukmacherzy w naszym kraju są podzieleni na legalnych i nielegalnych. Korzystanie z tej drugiej grupy może mieć przykre konsekwencje m.in. karę finansową nałożoną przez sąd w Polsce.

Skąd wiedzieć, który bukmacher jest legalny, a który nie?

Generalnie wszelkie wątpliwości, co do tego czy bukmacher jest legalny rozwiewa lista operatorów zakładów wzajemnych na stronie Ministerstwa Finansów. To oficjalny portal, gdzie publikowane są informacje o nowych koncesjach, a więc na bieżąco aktualizowany jest spis bukmacherów, u których można obstawiać. To tylko jeden ze sposób zidentyfikowania bukmachera. Jakie są kolejne?

Zagranie to jeden z największych portali bukmacherskich w Polsce, gdzie sprawdzamy tylko legalne zakłady bukmacherskie online. Korzystając z naszych stron, a więc opinii, recenzji i kodów promocyjnych – masz gwarancje, że zostaniesz przekierowany do bukmachera, która spełnia wszystkie kryteria ustawy hazardowej. Co to musi być? W pierwszej kolejności licencja od Ministerstwa Finansów, polska strona online zakończona rozszerzeniem .pl oraz siedziba/oddział w naszym kraju. Tego rodzaju kryteria spełniają następujący bukmacherzy:

STS, Betfan, Fortuna, forBET, Superbet, eWinner, LVBET, Fuksiarz, Totolotek, Betclic, Totalbet, Noblebet, LVBET, Betcris, Betway i BetX.

Kto odpowiada za nielegalne obstawianie – bukmacher czy gracz?

Myślisz, że obstawiając u nielegalnego bukmachera całą winę możesz zrzucić na firmę z zakładami sportowymi. Tak to nie działa, ponieważ gracz jest również odpowiedzialny za to, gdzie kieruje swoje kroki. Nie jest tak, że kara nakładana jest na bukmachera, a użytkownik nie odgrywa w tym żadnej roli. Wręcz przeciwnie – nielegalni bukmacherzy często nie mają żadnych powiązać z Polską, więc de facto nasza jurysdykcja ich nie dotyka. To firmy zarejestrowane w rajach podatkowych, a więc nie posiadają siedziby w Polsce. Wszystko to sprawia, że ukaranie nielegalnego bukmachera bywa niemożliwe. Dlatego większość winy może spaść na typera.

W ustawie hazardowej, która reguluje rynek bukmacherów w naszym kraju, są jasne stwierdzenia, że za grę u nielegalnych operatorów bez licencji winę ponosi również klient.

Co grozi za grę u nielegalnego bukmachera

Nie chcemy wchodzić w prawne dysputy, bo nie jesteśmy prawnikami, ale znamy konkretne sytuacje, kiedy to gracze byli karani za grę u nielegalnych bukmacherów. Jak to się kończy? Kiedy organy państwowe zorientują się o takim procederze, to mogą nałożyć na obywatela karę grzywny, a także wszcząć postępowanie z tytułu przestępstwa podatkowego. Dlaczego? Dlatego, że polscy bukmacherzy automatycznie odprowadzają do budżetu państwa podatki od stawki i od wygranych. W takiej sytuacji typerzy korzystając z zakładów Totalbet lub Betfan nie muszą składać dodatkowej deklaracji odnośnie uzyskanego dochodu. Sprawy fiskalne leżą po stronie bukmachera. Inaczej jest, jeśli korzystasz z nielegalnych bukmacherów.

kary za nielegalne obstawianie

Operatorzy bez licencji nie płacą w Polsce podatków, a więc od twojej wygranej również nie zostanie odprowadzony podatek. Jak widzisz rodzi to problem z fiskusem, bo zgodnie z prawem kwestie to powinny zostać uregulowane. Dlatego na klientów nielegalnych zakładów czyha Izba celna oraz izba skarbowa. Zagraniczni bukmacherzy może oferują bonusy bez depozytu na start: https://zagranie.com/bukmacher-bez-depozytu/, ale koniec końców użytkownik będzie zmuszony do wpłaty lub wypłaty. To pozostawia ślad w transakcjach finansowych na linii gracz – bukmacher. Taki dowód może stanowić przedmiot w sprawie o udowodnienie gry u nielegalnego bukmachera. Tym bardziej, że największe systemy płatnicze mają w przykazie blokować transakcje do nielicencjonowanych bukmacherów/operatorów kasyn.

Jakie są kary za grę u nielegalnych bukmacherów?

Tak jak pisaliśmy wcześniej – trzeba liczyć się z dwoma rodzajami kary. Ta pierwsza jest stricte powiązana z ustawą hazardową. Na użytkownika, który korzysta z usług nielegalnych bukmacherów może być nałożona kara grzywny w postaci 120 dziennych stawek. To maksymalny wymiar kary. Ile to wynosi? Minimalna stawka dzienna to 1/30 minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, a więc w szybkim przeliczeniu 70 PLN. Użytkownik, który zostanie ukarany najwyższym poziomem, czyli 120 dziennymi stawkami – będzie musiał zapłacić aż 8400 złotych.

To jednak nie koniec, bo jeśli do sprawy włączy się Urząd Skarbowy, który udowodni kwotę, którą wygrał gracz na obstawianiu nielegalnych zakładów – będzie to oznaczać jej zwrot do budżetu państwa pomniejszony o sumę stawek. Jak widzisz nawet, jeśli uda ci się wygrać u nielegalnych bukmacherów, to ostatecznie i tak możesz stracić te pieniądze. Po co więcej ryzykować?

Gra u nielegalnych bukmacherów – czy warto ryzykować?

Trudno wskazać powody, dla których warto ryzykować obstawianie u nielegalnych bukmacherów. Znawcy tematu będą przekonywać nas, że tacy operatorzy nie pobierają 12% podatku od stawki. To fakt, ale jeśli w postępowaniu urząd skarbowy udowodni ci wygrane u nielegalnych firm, to i tak w całości będziesz zmuszony oddać wszystkie pieniądze, które tam uzyskałeś. W tym momencie idealnie pasuje znane przysłowie: chytry dwa razy traci. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że już teraz część bukmacherów w Polsce umożliwia obstawianie bez podatku w ramach specjalnych promocji. Kwestie fiskalne wcale nie muszą być argumentem, żeby łamać prawo.

Jakie są konsekwencje gry u nielegalnego bukmachera? – podsumowanie

Naszym zdaniem siły, które trzeba włożyć na omijanie prawa i grę u nielegalnych bukmacherów – lepiej zagospodarować na analizę meczów lub pracę nad swoją strategią. Już teraz w Polsce mamy sporo bukmacherów z najwyższej półki, a proces licencyjny pokazuje, że powoli zaczynają wchodzić na nasz rynek wielcy gracze tacy jak Betclic i Betway. Zasadne jest pytanie: po co ryzykować i łamać prawo, jak to samo można osiągnąć w legalny sposób?

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze