Jak bukmacherzy ustalają kursy – sprawdź
Obstawiając zakłady bukmacherskie wybierasz typy, które określone są poszczególnymi współczynnikami kursowymi. Czy wiesz jak powstają kursy bukmacherskie? Od czego zależą? Jeśli masz wątpliwości – to sprawdź nasz artykuł.
Kurs to obok stawki najważniejsza część składowa twojej wygranej u bukmachera. Jak pewnie wiesz, wygrana na kuponie to kurs x stawka. Idąc tym tropem – im wyższy kurs, tym większa wygrana. Dlatego tak istotnym pojęciem w zakładach sportowych jest kurs bukmacherski, który bezpośrednio przekłada się na nasze wygrane.
Co to jest kurs bukmacherski?
Współczynnik kursowy określa prawdopodobieństwo zakładu. A więc kurs = prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. W teorii niski kurs to duże prawdopodobieństwo, z kolei wysoki kurs – małe prawdopodobieństwo. W dużej mierze na tym polega praca bukmachera, który ustala kursy i szanse na poszczególne wydarzenia sportowe.
Bukmacherzy w formie kursów prezentują oszacowane przez siebie prawdopodobieństwo. De facto mogliby to robić jako liczby procentowe, ale kursy np. 2.50 są bardziej czytelne dla graczy i zrozumiałe.
Jak bukmacherzy ustalają kursy? Wyjaśniamy
Osoby ustalające kursy u bukmacherów nazywają się oddsmakerami. Ich praca polega właśnie na analizowaniu wydarzeń sportowych i ustalaniu kursów poszczególnej rywalizacji. W praktyce bukmacherzy analizują każdy mecz, podobnie jak typerzy, pod kątem statystyk, informacji oraz kontuzji. Na bazie wiedzy, jaką zdobędą o określonym spotkaniu – ustalają stopień prawdopodobieństwa wystąpienia danych zdarzeń.
Bukmacher i oddsmaker łączy w sobie wiedzę sportową z analitycznymi i matematycznymi umiejętnościami. Oczywiście kursy na podstawie zmiennych (dodatkowych informacji, trendów na rynku) ulegają wahaniom. Przykład? To samo zdarzenie może mieć inny kurs w poniedziałek i wtorek.
Każdy kurs dostępny u bukmachera daje nam informacje, jak oddsmaker widzi szanse na konkretne typy w ujęciu procentowym. Jak to sprawdzić? Wystarczy skorzystać ze wzoru:
1/kurs dziesiętny x 100 = prawdopodobieństwo
Przykład:
Mecz piłki nożnej Chelsea – Manchester City kursy: 4.20 – 3.90 – 1.90
- Wygrana Chelsea: 1/4.17 x 100 = 24%
- Remis: 1/3.90 x 100 = 26%
- Wygrana Man City: 1/1.87 = 53.5%
Z procentowym prawdopodobieństwem jest tak, że im wyższa wartość wyrażona w procentach – tym niż kurs i na odwrót – im niższy procent – tym lepszy kurs.
Dodając wszystkie wartości możemy poznać marżę bukmachera – wszystko ponad 100%, to właśnie marża, jaką bukmacher nakłada na zakłady. W tym przypadku marża wynosi 3.5%, bo: 23% + 25% + 53% = 103.5%. Najlepsze kursy są u tych bukmacherów, którzy nakładają najniższą marżę. Przykładami takich bukmacherów jest Fortuna i Betclic.
Z kolei znając prawdopodobieństwo wyrażone w procentach możemy obliczyć kurs bukmacherski korzystając ze wzoru: 1/prawdopodobieństwo = kurs.
Przykład:
- Wygrana Chelsea: 1/0.23 = 4.16
- Remis: 1/0.25 = 3.85
- Wygrana Man City: 1/0.53 = 1.87
W polskich realiach u legalnych bukmacherów prezentowane są tzw. kursy dziesiętne np. 1.40. Przebywając zagranicą i obstawiając u innych bukmacherów można spotkać pozostałe rodzaje kursów jak: ułamkowe 1/2 (Wielka Brytania), amerykańskie -100 (USA), indonezyjskie -1.50 (Azja), hongkońskie i malajskie.
Znając poszczególne wyliczenia ze wzorów możemy sami obliczać prawdopodobieństwo i kursy, a w ten sposób poznawać czy zakład ma value czy nie.
Błędy bukmacherów w ustalaniu kursów – valuebet
Jak widzisz kursy bukmacherskie ustalane są przez ludzi. A wiadomo – błędy w naszym życiu są nieuniknione. Dotyczy to również bukmacherów, którzy nie zawsze oceniają prawidłowo wartość prawdopodobieństwa, a co za tym idzie kursy na mecze.
Zdarzają się sytuację, że bukmacherzy przeoczą ważną informację w kontekście meczu np. prawidłowość w statystykach, sytuację w tabeli lub bilans H2H. Jak wiesz dobre obstawianie wiąże się ze szczegółową analizą przedmeczową, w której trzeba zwrócić uwagę na każdy deta, bo właśnie te niuanse odgrywają kluczową rolę. Np. styl gry drużyny: czy strzela dużo bramek? Bukmacherzy nie zawsze wiedzą wszystko o meczu, a to rodzi ich pomyłki.
Kursy u bukmacherów mogą być zawyżone lub zaniżone. Zasada brzmi: zaniżonych kursów się nie obstawia, bo jest to dla nas nieopłacalne. Warto zatem wiedzieć, jak wyliczać prawdopodobieństwo w procentach i vice versa – kurs bukmacherski. W ten sposób analizując mecz sam możesz wyliczyć swoje współczynniki i porównać z przewidywaniami bukmachera. Co jeśli trafisz na błąd bukmachera?
Zawyżony kurs u bukmachera to tzw. valuebet, czyli wartościowy zakład. Wielu graczy poluje na tego typu pomyłki i zawsze stara się grać valuebety. Skąd wiedzieć, że mamy do czynienie z valuebetem?
W sytuacji, gdy uważamy, że prawdopodobieństwo zaistnienia jakiegoś zakładu np. wygranej gospodarzy wynosi 40%, a bukmacher ustalił je na 30% – to obstawiając taki zakład uzyskujemy value, bo obstawiamy po względnie wyższym kursie niż w istocie powinien być.
Na valuebet również mamy wzór:
p * k = value,
gdzie p – oszacowany przez nas procent podzielony przez 100, z kolei k – to kurs wydarzenia ustalony przez bukmachera
Jeśli wynik jest powyżej 1, to jest to równoznaczne z valuebetem.
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Nie masz konta ? Zarejestruj się
(0) Komentarze