Idzie nowe w NBA? Poważne zmiany pod dyskusją!

Koszykówka NBA

Przedstawiciele NBA, związku zawodników oraz partnerów telewizyjnych mają spotkać się, by przedyskutować wprowadzenie sporych zmian w regulaminie ligi – takie informacje przekazał w sobotę jak zwykle dobrze poinformowany Adrian Wojnarowski z ESPN. Wedle jego doniesień w NBA może dojść do sporej rewolucji, gdyż dyskusja ma dotyczyć kilku bezprecedensowych do tej pory rzeczy.

Skrócenie sezonu, mini-turniej w trakcie rozgrywek oraz umniejszenie znaczenia konferencji. Tak w skrócie można określić zmiany, nad jakimi NBA oraz inni ważni gracze dla ligi mają dyskutować. To teraz nieco więcej szczegółów, które zebrał Adrian Wojnarowski:

  • Sezon miałby zostać skrócony minimum do 78 spotkań – w chwili obecnej trwa 82 mecze.
  • Zlikwidowany miałby zostać podziału na Wschód i Zachód od finałów konferencji, a zamiast tego brano by pod uwagę bilans z sezonu regularnego, dzięki czemu w wielkim finale mogłyby spotkać się dwie najlepsze drużyny ligi.
  • NBA zorganizowałaby turniej z udziałem 30 zespołów w trakcie sezonu na wzór europejskich turniejów piłkarskich. Na ten moment nie wiadomo jednak kiedy taki turniej miałby się odbywać – mówi się, że gdzieś na przełomie listopada i grudnia. Nadal kwestią do ustalenia pozostają także ewentualne nagrody i przywileje związane z wygraniem takowego turnieju.
  • Liga miałaby również wprowadzić turnieje dla zespołów walczących o fazę playoffs – wzięłyby w nich udział zespoły z miejsc 7-10 z obu konferencji, które powalczyłyby między sobą o awans do fazy posezonowej.

Dyskusje trwają już jakiś czas, lecz w ostatnich tygodniach jakby nabrały rozpędu. Komisarz Adam Silver w szczególności mocno naciska na organizację wspomnianego turnieju w trakcie rozgrywek, a pomysł ten sprzedaje przede wszystkim w oparciu o lukratywne umowy telewizyjne i sponsorskie, które miałyby z takiego turnieju wyniknąć. NBA nie może jednak wprowadzić tych zmian bez poparcia związku zawodników (a potem także samych właścicieli klubów), dlatego konieczne są dyskusje i znalezienie wspólnego grantu. Na ten moment mówi się, że liga ma nadzieję, iż wszystkie zmiany weszłyby w życie już od sezonu 2021/22, który dla NBA będzie jubileuszowym, bo 75. sezonem rozgrywek.