Jak obstawiać skoki narciarskie? Gdzie obstawiać skoki – sezon 2021/2022

kamil stoch przed konkursem pucharu świata

W naszym kraju skoki narciarskie mają wielką tradycję i jest wielu kibiców, którzy fachowo potrafią wypowiadać się odnośnie momentu odbicia i noty za styl. To sprzyja odpowiedniemu podejściu do zakładów bukmacherskich na skoki narciarskie. To sport, jak każdy inny, który można obstawiać i cieszyć się ze zwycięskich kuponów. Bukmacherzy w naszym kraju wiedzą, że skoki narciarskie mają wielu znawców, dlatego prezentują bogatą ofertę kursową. Jak obstawiać skoki narciarskie? Który bukmacher posiada najlepsze zakłady na skoki? Sprawdź nasz poradnik związany z obstawianiem skoków narciarskich!

Zakłady na skoki narciarskie 2021/22

W polskich realiach skoki narciarskie odgrywają istotną rolę. W zimie to sport numer jeden, który gromadzi przed telewizorami tysiące kibiców. Tak jak w Wielkiej Brytanii obstawia się wyścigi konno, tak w Polsce użytkownicy korzystają z kursów na skoki narciarskie. W pewnym sensie zakłady na skoki to nasz znak rozpoznawalny, co jednak nie zmienia faktu, że skoki obstawia się też w pozostałych państwach europejskich.

Bukmacherzy do skoków narciarskich podchodzą z dużą uwagą, bo wiedzą, że to dyscyplina, która w Polsce kojarzy się wyjątkowo pozytywnie. Dlatego Fortuna jest jednym ze sponsorów PZN: Polskiego Związku Narciarstwa. Z kolei STS niegdyś współpracował z Martinem Schmittem, który rywalizował przed laty z Adamem Małyszem. Zakłady na skoki dotyczą poszczególnych konkursów Pucharu Świata, ale też generalnych klasyfikacji:

  • Kto wygra Kryształową Kulę?
  • Kto zwycięży Turniej Czterech Skoczni?
  • Która drużyna wygra klasyfikację Pucharu Narodów?

Jak obstawiać skoki narciarskie? [ZASADY i WSKAZÓWKI]

Skoki narciarskie można obstawiać w odniesieniu do konkretnych zawodów np. Pucharu Świata w Zakopanem lub daleko idących rozstrzygnięć. Stali typerzy, którzy specjalizują się w tym sporcie generalnie obstawiają co weekend najważniejsze zmagania w skokach. Trzeba wiedzieć, że kiedy już ruszy sezon (zwykle pod koniec listopada), to co weekend odbywają się zawody Pucharu Świata. W ciągu tych kilku miesięcy skoczkowie nie próżnują, dlatego całą zimę można poświęcić na typowanie skoków. Tak robimy na Zagranie, gdzie na bieżąco przedstawiamy typy na zawody w skokach: https://zagranie.com/typy-skoki-narciarskie/.

Skoki narciarskie to dyscyplina, w której wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, żeby zawodnik odnosił sukcesy. Skoczkowie dbają o wagę i przygotowanie fizyczne, a jednocześnie muszą sporo uwagi poświęcać technicznym aspektom skoków. Ważną rolę odgrywa też sprzęt, czyli narty i kombinezon. W trakcie zawodów warunki atmosferyczne również mogą wpłynąć na końcowy układ na podium.

jak i gdzie obstawiać skoki narciarskie

Specyfika skoków narciarskich

W skokach narciarskich można wyróżnić kilka nacji, które wiodą prym w tej dyscyplinie. W tym gronie znajdują się polscy skoczkowie, którzy dorównują najlepszym reprezentacjom. Skoki narciarskie są bardzo popularne w Norwegii, Finlandii, Niemczech, Austrii oraz Słowenii. Duże sukcesy odnoszą również skoczkowie z Japonii. To reprezentacje, które w swoich szeregach posiadają najbardziej utytułowanych zawodników.


Obstawiając skoki trzeba pamiętać o specyfice tych zawodów. Konkurs główny składa się z dwóch serii – każdy zawodnik jest zobligowany do oddania dwóch skoków. O końcowym rozrachunku decyduje łączna nota, na którą składają się punkty za:

  • odległość,
  • styl,
  • warunki atmosferyczne.

W pierwszej serii udział bierze 50 skoczków, a w drugiej, finałowej serii rywalizuje 30 zawodników. W trakcie weekendu odbywają się dwa indywidualne konkursy lub są one podzielone na drużynowy i indywidualny.


Analiza pod kątem typów na skoki narciarskie

Jak obstawiać skoki? To sport pełen niuansów, bo czasami wygrywa zawodnik, który łącznie oddał skoki na mniejszą odległość niż rywal. W skokach narciarskich istotne znaczenie ma też styl i warunki atmosferyczne. Zgodnie z nowymi zasadami organizatorzy dodają lub odejmują punkty za wiatr. Wszystko to ma prowadzić do tego, by skoki były bardziej sprawiedliwą dyscypliną, w której wiatr odgrywa coraz to mniejszą rolę.

Na co zwracać uwagę typując skoki narciarskie? Oto główne porady związane z obstawianiem skoków:

Warunki atmosferyczne

Dodawanie bądź odejmowanie punktów za wiatr połowicznie rozwiązało kwestię związaną z warunkami atmosferycznymi. W końcu aura na skoczni to nie tylko podmuchy wiatru, ale też opady deszczu i śniegu. Gdy zawodnik oddaje skok podczas dużych opadów śniegu, to może to wpłynąć na jego prędkość na progu, która przekłada się na końcową odległość. W tym przypadku punkty za wiatr nie zrekompensują takiej straty.

Typ skoczni

W trakcie sezonu najwięcej zawodów odbywa się na tzw. dużych skoczniach z punktem HS 134 metry. Bywają jednak weekendy, kiedy to zawodnicy rywalizują na mniejszych lub większych obiektach. Tak jest podczas Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich i MŚ w lotach. Wówczas skoczkowie występują na skoczniach normalnych i mamucich.

Na mniejszych obiektach liczy się technika skoczka i siła odbicia. Z kolei na mamutach górę biorą umiejętności długiego lotu. Spośród wszystkich zawodników można wyróżnić specjalistów od skoczni normalnych, jak i tych mamucich. Wcale nie jest tak, że dla skoczków nie ma znaczenia, na jakim obiekcie występują.

Forma zawodnika

Obserwując skoki narciarskie można zauważyć trendy, że kiedy zawodnik jest w formie, to seryjnie wygrywa konkursy. Tak było w 2020 roku w przypadku Halvora Egnera Graneruda. Gdy wszystko układa się po myśli skoczka, to nawet warunki atmosferyczne nie są w stanie mu przeszkodzić. W trakcie sezonu zawodnicy planują szczyt formy na najważniejsze występy takie jak Turniej Czterech Skoczni lub zawody w ramach Igrzysk Olimpijskich. To że ktoś wygrywa w konkursach poprzedzających tego rodzaju imprezy wcale nie oznacza, że równie dobrze poradzi sobie podczas konkursu o medal. Typerzy mogą podglądać formę zawodników śledząc treningi i kwalifikacje przed głównymi zawodami.

Kursy bukmacherskie

Bukmacherzy mają oddsmakerów, którzy odpowiadają za wystawianie kursów. To osoby, które na bieżąco analizują sytuację w skokach narciarskich. Kiedy kurs na któregoś ze skoczków spada, to oznacza, że jego forma idzie w górę. Analogicznie jest z sytuacją, gdy kurs spada – wówczas może to znaczyć, że dany skoczek np. słabo zaprezentował się na treningach. Obstawiając skoki zawsze trzeba spoglądać na kursy i ich wahania, które wiele wyjaśniają.

Miejsce konkursu

Skoki narciarskie odbywają się na otwartym powietrzu, a mimo to ściany i tak lubią pomagać gospodarzom. Zgromadzona publiczność zawsze dopinguje swoich rodaków, a więc miejsce konkursu również odgrywa istotną rolę. Bardzo często bywa tak, że któryś skoczek zna lepiej dany obiekt, ponieważ w przeszłości na nim trenował, a nawet stawiał pierwsze kroki jako zawodnik. W takiej sytuacji ma on większe szansę na to, żeby lepiej zaprezentować się od reszty stawki. Tak jest chociażby z polskimi skoczkami, którzy często świetnie wypadają podczas konkursów w Zakopanem.

Obstawianie skoków narciarskich - najważniejsze informacje.

Fot. PressFocus

Najpopularniejsze zakłady na skoki narciarskie

Jakie zakłady w skokach narciarskich obstawia się najczęściej? Choć oferty bukmacherskie są na bieżąco poszerzane, to większość graczy koncentruje się na rynkach związanych ze zwycięstwem i H2H. Bardziej analityczni typerzy mogą pokusić się o wskazanie skoczków w TOP 3 lub TOP 10.

Zwycięzca turnieju

Tak jak w obstawianiu piłki nożnej lub hokeja wskazujesz zakład na zwycięzcę meczu, tak w skokach możesz zagrać na to: kto wygra konkurs? To zakład, w którym musisz postawić konkretnie na zawodnika, który stanie na pierwszym miejscu podium. Jeśli wygra ktoś inny – ty przegrywasz zakład.

H2H – indywidualne pojedynki

Kompilowanie zawodników w pojedynki, to nie tylko specyfika skoków, bo tego rodzaju zakłady pojawiają się też w Formule 1 i kolarstwie. W skokach wygląda to następująco: bukmacher na potrzeby oferty tworzy starcie pomiędzy dwoma skoczkami np. Kamil Stoch vs Dawid Kubacki. Gracz, który chce typować ten rynek musi wskazać, kto z tej dwójki zajmie wyższe miejsce w końcowej klasyfikacji konkursu.

Miejsce w TOP3/TOP10 – jak obstawiać w skokach?

Przed konkursem skoków narciarskich możesz też skorzystać z dodatkowych rozszerzeń, jakie udostępniają bukmacherzy. Czego one dotyczą? Możesz w nich znaleźć klasyfikacje TOP 3 i TOP 10, które odnoszą się do konkretnych zawodów Pucharu Świata. To rynki, w których wskazujesz, czy twój zawodnik znajdzie się na podium lub TOP 10 na koniec zmagań? W tym przypadku nie musisz obstawiać konkretnej lokaty – wystarczy wytypować pewien przedział miejsc np. 1-3 lub 1-10.

Zwycięstwo w pierwszej lub drugiej serii

Jak doskonale wiesz, konkurs skoków narciarskich składa się z pierwszej i drugiej serii. Dzięki ofertom bukmacherskim masz szansę postawienia zakładu na zwycięzcę obu tych odsłon konkursu skoków narciarskich. To zupełnie tak, jakbyś typować w spotkaniu piłki nożnej, która drużyna wygra pierwszą i drugą połowę?

Gdzie obstawiać skoki narciarskie?

Nasz rynek bukmacherów jest na tyle urozmaicony, że bez problemu znajdziesz ofertę na skoki narciarskie. Zakłady online związane z tym sportem pojawiają się u czołowych bukmacherów takich jak STS i Fortuna, a także u nowych operatorów: Fuksiarz, Etoto i Totalbet. Skoki narciarskie przyciągają uwagę wielu fanów, więc to normalne, że bukmacherzy przed każdym konkursem pozwalają obstawiać najważniejsze rozstrzygnięcia.

Wybierając firmę do obstawiania skoków narciarskich nie zapomnij skorzystać z bonusów bukmacherskich. Jako nowy gracz możesz wpisać kod promocyjny ZAGRANIE, za który otrzymasz bonusy w STS i Fortunie. To właśnie tych bukmacherów polecamy w sposób szczególny do typowania skoków narciarskich!

STS – zakłady na skoki narciarskie

Bukmacher STS wystawia kursy na skoki narciarskie odnosząc się do każdego konkursu Pucharu Świata. W zakładach STS postawisz kupon na zawody indywidualne oraz drużynowe. Co więcej, na przestrzeni całego sezonu w STS wytypujesz też zmagania w ramach:

  • Turnieju Czterech Skoczni
  • Igrzysk Olimpijskich
  • Mistrzostw Świata w Lotach

Rynki, które znajdziesz w STS na skoki narciarskie dotyczą zwycięzcy konkursów, TOP 3, TOP 10 oraz klasyfikacji generalnej.

Kursy na skoki narciarskie od bukmachera STS.

Fortuna – oferta na skoki narciarskie

Fortuna, jako oficjalny sponsor polskiej kadry skoczków, również udostępnia bogatą ofertę na każdy z konkursów Pucharu Świata. Tak jak w STS, tak i w Fortunie możesz wytypować końcowego rozstrzygnięcia w rywalizacji o Kryształową Kulę. W zakładach Fortuny znajdziesz też rynki na H2H, zwycięzcę i to, które miejsce zajmie konkretny skoczek podczas danych zawodów.

Oferta zakładów na skoki od Fortuny.

W trakcie weekendów ze skokami narciarskimi Fortuna w poprzednich latach przyzwyczaiła do tego, że oferuje specjalne bonusy na tego rodzaju zdarzenia. To okazja do zdobycia dodatkowych środków na obstawianie skoków, ale też innych wydarzeń sportowych.

Najlepsze kursy bukmacherskie na skoki

Porównanie kursów na skoki w STS i Fortunie nieco lepiej wypada na korzyść tego drugiego bukmachera. Różnice we współczynnikach nie są duże, więc wybór STS wcale nie okaże się wielką stratą ze względu na kursy. Skoki narciarskie to popularne rynki, a na oblegane zdarzenia bukmacherzy nie mają w zwyczaju nakładania wysokiej marży.

W Fortunie dodając na kupon trzy zdarzenia ze skoków można zyskać bonus kursowy 1.14, który powiększy twoją finalną wygraną aż o 14%.

Jak i gdzie obstawiać skoki narciarskie? – podsumowanie

Typerzy skoków narciarskich w naszym kraju mogą czuć się komfortowo, bo bukmacherzy wystawiają szeroką ofertę na tego typu zmagania. To okazja, żeby od listopada do marca grać zakłady związane ze skokami, które będą wymiernie wpływać na nasz bankroll. Oczywiście obstawiając skoki warto stosować się do naszych wytycznych, które znajdziesz w górnej części artykułu.

FAQ

 

Jakie zakłady można typować w skokach narciarskich?

W skokach narciarskich obstawisz zakłady na zwycięzcę, H2H, top 3, top 10 i klasyfikację generalną.

Gdzie obstawiać zakłady na skoki?

Na Zagranie wytypowaliśmy dwóch bukmacherów, u których najlepiej obstawiać skoki. To firmy STS i Fortuna!

  • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze