Duńczycy podobnie jak Włosi nie ponieśli żadnej porażki w eliminacjach do Euro U-21 w Polsce. Nie mają oni jednak bogatej historii na tym turnieju ani drużyny pełnej gwiazd. Jak przedstawia się profil młodzieżowej kadry Danii?

W okazałym zwycięstwie Duńczyków w piątej grupie eliminacyjnej do turnieju w Polsce jest coś, co należy wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu tego sukcesu. Otóż rywalami Skandynawów były reprezentacje: Bułgarii, Walii, Rumunii, Luksemburga i Armenii. Można więc śmiało powiedzieć, że poziomem piłkarskim było to najsłabsze zestawienie w eliminacjach. Podopiecznym Nielsa Fredriksena nie powinno się jednak przesadnie ujmować. Nie tracili głupio punktów, kolejno pokonywali słabszych rywali i bardzo szybko mogli cieszyć się z awansu.

Mimo, że Dania U-21 nie jest naszpikowana gwiazdami, to jeden z zawodników z pewnością zasługuje na swój akapit. Mowa o Marcusie Ingvartsenie. Rosły napastnik strzelił w eliminacjach aż 8 bramek, notując przy tym dwie asysty. Zapewniło mu to 3. miejsce w klasyfikacji strzelców turnieju. 21-letni piłkarz reprezentuje barwy duńskiego FC Nordsjaelland. W obecnym sezonie nastrzelał już sporo bramek, a co by nie mówić, najwyższy poziom rozgrywek to najwyższy poziom rozgrywek, a właśnie na takim poziomie w Danii występuje Ingvartsen. Należy zwrócić na niego uwagę w trakcie Mistrzostw Europy!

Historia i sukcesy kadry młodzieżowej Danii to brak sukcesów i brak historii… Oprócz jednego wystrzału w 1992 roku, kiedy to udało się im zajść do półfinałów, próżno szukać osiągnięć. Do większości Mistrzostw Europy do lat 21 po prostu nie udało im się awansować. Jeśli już przechodzili, to grali maksymalnie do ćwierćfinałów. Po wygranych eliminacjach z pewnością w Danii wzrosły apetyty, trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, a historia o czymś świadczy. Dania słynie z dość solidnej seniorskiej kadry, ale nic poza tym. Z młodzieżówką jest nawet gorzej. Ostatnie sparingi dobitnie pokazały przepaść między nimi a czołówką. Porażka 0:4 z Anglią i 1:3 z Hiszpanią. Za niespodziankę może uchodzić bezbramkowy remis z Włochami.

Omawiana reprezentacja trafiła do grupy C, w której zmierzy się z Niemcami, Czechami i wspomnianymi Włochami. Patrząc na to, jakimi młodzieżówkami na przestrzeni lat dysponowali i dysponują Niemcy, jak ciekawą kadrę mają Czesi i jak wiele utalentowanych piłkarzy zabiorą na turniej Włosi, to szanse Danii są bardzo nikłe. Jeśli miałbym się pokusić o jakiekolwiek rozdawanie kart na tym turnieju, to Skandynawowie mają ich bardzo, bardzo mało. Jeżeli nie najmniej.

Terminarz spotkań:

  • Dania vs Włochy, Kraków, 18.06.2017, 20:45
  • Niemcy vs Dania, Kraków, 21.06.2017, 20:45
  • Czechy vs Dania, Tychy, 24.06.2017, 20:45

 

Pełny terminarz EURO U21 2017 w Polsce znajduje się TUTAJ.