Czy obstawianie meczy to hazard?

Ustawa hazardowa

Obstawianie meczy wiąże się z korzystaniem z zakładów bukmacherskich, a w polskim prawie to gry sklasyfikowane jako hazardowe. Obstawianie za pieniądze meczy i wyników sportowych to jedna z odmian hazardu. To jednak tzw. miękki hazard i jest bezpieczniejszy od kasyna czy automatów. Jak obstawiać mecze bezpiecznie? Sprawdź nasz poradnik.

Jak wynika z definicji – hazard polega na obstawianiu wyników lub innych czynności za pieniądze. To sytuacja, gdy ryzykujesz coś ważnego w sytuacjach, gdy wynik w pełni nie zależy od ciebie i jest sprawą losową. W przypadku zakładów bukmacherskich ryzykujemy przede wszystkim własne pieniądze, choć nie zawsze bo czasami bukmacherzy dają bonusy bez depozytu lub zakłady bez ryzyka i wówczas można obstawiać na ich koszt. Mimo wszystko generalnie – obstawianie meczy u bukmachera polega na ryzyku utraty własnych środków finansowych.

ustawa hazardowa

Czy obstawianie meczy to hazard? Wyjaśniamy

Wszystko zależy od tego, jakie podejście ma typer. Doskonale wiemy, że zakłady sportowe są znacznie bardziej przewidywalne niż inne gry hazardowe takie jak zdrapki, black jack, automaty lub jackpoty. W zakładach bukmacherskich na sport o wyniku nie zawsze decyduje los – w przeciwieństwie do gier w kasynie.

Racjonalne podejście do obstawiania meczy nie musi wiązać się z zaburzeniami hazardowymi, a idąc dalej z uzależnieniem. Umiejętne typowanie po uprzedniej analizie meczowej może prowadzić do skutecznych typów i wygranych. Dobry typer ustala budżet na grę, a także wartość stawek i trzyma się swoich wytycznych. Rygorystyczna strategia pozwala ograniczyć ryzyko związane z bankructwem – w ten sposób obstawianie meczy jest dobrą rozrywką i sposobem na okazjonalne wygrane.

legalny bukmacher

Niestety w zakładach bukmacherskich zdarzają się również gracze, którzy traktują bukmacherkę jak hazard w czystej postaci. To osoby, które nie skupiają się na analizie meczu, często nawet nie śledzą sportu – po prostu liczą na szybkie i proste wygrane (tak jak w kasynie). To szybka droga do przegranych, a co za tym idzie problemów związanych z hazardem – jako portal Zagranie nie promujemy tego typu postawy i nie zachęcamy do takiego rozumienia zakładów bukmacherskich.

Jeśli nie chcesz traktować obstawiania meczy jako hazard, to pracuj nad swoją strategią gry, a także panuj nad emocjami. Nie stawiaj nigdy va banque i nie graj za pieniądze, które są przeznaczone na inne potrzeby życiowe np. opłatę rachunków lub aktywności sportowe.

Czy obstawianie meczy to hazard – jak obstawiać bezpiecznie?

Zebraliśmy w całość kilka najważniejszych zasad, którymi powinien kierować się odpowiedzialny typer:

  • Na początku – ustal swój bankroll i się go trzymaj
  • Obstawiaj zakłady po analizie meczowej
  • Graj tylko te sporty, na których się znasz
  • Nigdy nie obstawiaj za całość budżetu/bankrollu
  • Kontroluj emocje – nie graj po to, by się odegrać
  • Nie spędzaj zbyt dużo czasu na stronach bukmachera

Bukmacherzy promują odpowiedzialną grę

Legalni bukmacherzy w Polsce są zobligowani do stosowania mechanizmów, które mają zapobiegać uzależnieniom przy obstawianiu meczów. Jednym z takich sposób jest ustalenie limitów na grę.

Po rejestracji konta u każdego legalnego bukmachera jesteśmy zmuszeni, aby ustalić limity swojej gry, a więc określić dzienną i miesięczną wartość stawek. Warto nie traktować tego jako kolejnego punktu, który trzeba szybko przeskoczyć, ale zastanowić się, ile dziennie i miesięcznie mogę maksymalnie przeznaczyć na zakłady. To rodzaj samokontroli – jeśli nieświadomie będziesz chciał przekroczyć ustalony wcześniej limit, to otrzymasz o tym informacje od bukmachera. Wówczas w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, że przekraczasz granicę, którą sam ustaliłeś.

W każdej chwili na twoją prośbę bukmacher zamknie twoje konto, co uniemożliwi ci dalszą grę. Jeśli czujesz, że obstawianie meczy sprawia ci dyskomfort – zareaguj.

Masz problem z obstawianiem meczy?

Jeśli wyczuwasz u siebie problemy związane z hazardem, to radzimy szybko udać się po pomoc do specjalistów. Oto strony internetowe na których można otrzymać stosowne porady dotyczące leczenia uzależnienia:

http://www.anonimowihazardzisci.org/
http://uzaleznienie.com.pl/

Telefony:

Anonimowi hazardziści: 881 488 990
Kryzysowy telefon: 116 123

Zaloguj się aby dodawać komentarze