Zastanawiasz się czy zakłady bukmacherskie, a co za tym idzie, obstawianie meczów jest legalne? Szybko odpowiemy na to pytanie: tak! Ale trzeba uważać, by robić to zgodnie z prawem, czyli u firm posiadających odpowiednie zgody państwowe. Zatem, obstawianie meczów jest legalne pod warunkiem, że stosujesz się do obowiązującego prawa.

Korzystanie z hazardu, w tym obstawianie meczów u bukmacherów nie jest przestępstwem i jest w pełni legalną czynnością na terenie Polski oraz innych krajów europejskich. Trzeba jednak pamiętać, że co kraj to inni operatorzy – dla przykładu w Polsce mecze obstawiać możesz u innych bukmacherów niż w Wielkiej Brytanii. To normalne, bo co kraj, to inne regulacje prawne, a co za tym idzie – różne firmy bukmacherskie.

Podsumujmy: obstawianie meczów w Polsce jest legalne – możesz to robić u legalnych bukmacherów online lub w lokalach naziemnych.

Gdzie obstawiać legalnie mecze?

Obstawianie meczów w zakładach bukmacherskich klasyfikowane jest jako gra hazardowa. W Polsce od 2017 roku działa znowelizowane prawo o grach hazardowych. Na mocy tej ustawy wiemy, gdzie można legalnie obstawiać mecze. Na terytorium Rzeczpospolitej można to robić tylko u legalnych bukmacherów. A więc – jeśli chcesz legalnie obstawiać mecze w pierwszej kolejności wybierz legalnego operatora zakładów wzajemnych.

polscy bukmacherzy

Aktualnie na polskim rynku mam kilkunastu legalnych bukmacherów. Co oznacza ten termin? To że firma uzyskała od polskiego Ministra Finansów wymaganą w ustawie licencję na oferowanie zakładów sportowych w punktach stacjonarnych i online. Dzięki temu korzystając z koncesjonowanego operatora masz gwarancję, że twoje obstawianie meczów jest legalne.

Najlepsi bukmacherzy, u których legalnie obstawisz mecze:

  • STS
  • Betfan
  • Fortuna
  • Betclic
  • forBET

Aby legalnie obstawiać mecze online – należy wybrać licencjonowanego bukmachera i zarejestrować u niego konto. Nowym graczem może zostać tylko pełnoletnia osoba, która poprawnie uzupełni formularz rejestracyjny na stronie bukmachera. Dzięki modelowi szybkiej rejestracji u wielu bukmacherów (np. STS) takie konto można otworzyć w 2-3 minuty.

Legalni bukmacherzy w Polsce pozwalają zgodnie z prawem obstawiać wyniki sportowe. To operatorzy mający swoje oddziały i siedziby w Polsce, gdzie odprowadzają wszystkie podatki. Co za tym idzie – licencjonowani bukmacherzy wspierają polski sport, sponsorując drużyny piłkarskie (np. Fortuna Legię Warszawa) oraz inne sekcje sportowe.

Legalne obstawianie meczów

Wiesz już, że obstawianie meczów jest legalne, a także gdzie możesz grać takie kupony. Teraz zajmijmy się tym, jak wygląda legalne obstawianie.

Obstawiając legalnie mecze u bukmachera online od stawki każdego kuponu pobierane jest 12% stawki na podatek. Wiemy, że nikt nie lubi podatków, a niestety w każdym kraju trzeba je płacić – także i w Polsce. Co więcej, jeśli wygrasz pokaźną kwotę, czyli ponad 2280 złotych, to dodatkowo bukmacher potrąci 10% na podatek dochodowy. Takie są stawki podatkowe w legalnych zakładach i trzeba jet po prostu akceptować.

Przykład? Jeśli obstawisz za 100 PLN wygraną Realu Madryt z Valencią po kursie 2.00, to po potrąceniu podatku realnie twoja stawka wyniesie 88 PLN.

Jak sobie odbić podatki u bukmachera? Korzystając ze specjalnych akcji promocyjnych np. Happy Hours w Fortunie, gdzie bukmacher pozwala na grę bez podatku – podobną ofertę proponuje Betfan. Dodatkowo można odbierać bonusy bukmacherskie – na start, jak i dla stałych klientów. Kody promocyjne i bonusy umilają obstawianie meczów, bo dzięki nim możesz typować np. na koszt bukmachera lub w razie porażki odebrać zwrot stawki.

Bonusy powitalne, które możesz wykorzystać obstawiając mecze:

Uważaj na nielegalnych bukmacherów

Internet jest otwartym medium i trudnym do kontrolowania, a to oznacza pewne nadużycia nieuczciwych firm. Jak wspomnieliśmy wcześniej obstawianie meczów jest legalne, ale tylko u polskich bukmacherów. To jednak nie oznacza, że przeglądając sieć nie trafisz na reklamę lub stronę zagranicznego bukmachera, który nielegalnie oferuje swoje zakłady. Trzeba wtedy uważać, bo zgodnie z polską jurysdykcją granie u nielegalnych bukmacherów grozi konsekwencjami prawnymi np. karą grzywny.

Przestrzegamy przed typowaniem meczów u zagranicznych bukmacherów (z terytorium Polski), bo wówczas tego typu rozrywka jest nielegalna i można wejść w konflikt z prawem. Skąd wiedzieć, że bukmacher jest nielegalny? Po prostu sprawdź, czy widnieje na liście legalnych bukmacherów dostępnej na naszej stronie: https://zagranie.com/bukmacherzy/. Mamy małą wskazówkę – domena legalnych bukmacherów zawsze kończy się rozszerzeniem .pl np. sts.pl, efortuna.pl czy betclic.pl – to jeden z wymogów procesu licencyjnego. A więc jeśli jesteś na stronie nielegalnego bukmachera – szybko z niej wyjdź i nie próbuj obstawiać meczów.

Czy obstawianie meczów jest legalne?

Tak, w Polsce możesz legalnie obstawiać mecze, ale pamiętaj - tylko u bukmacherów posiadających licencję Ministerstwa Finansów.

Gdzie można legalnie typować wyniki meczów?

W naszym kraju jest już kilkanaście bukmacherów online posiadających wymagane zgody do przyjmowania zakładów na mecze. Najwyżej ocenieni operatorzy to: STS, Betfan, Betclic i Fortuna.

Jak odróżnić legalnego bukmachera od nielegalnego?

Jeśli masz wątpliwości, czy obstawiasz u legalnego bukmachera - sprawdź czy dana firma znajduje się w naszym rankingu licencjonowanych operatorów. Dodatkowo możesz zbadać jego domenę czy jest zakończona rozszerzeniem .pl lub poszukaj informacji na jego temat na stronie Ministerstwa Finansów.

Zaloguj się aby dodawać komentarze