Poniedziałek jest piątym dniem październikowej sesji meczów eliminacyjnych do Euro 2020. Na dzisiaj zaplanowanych jest siedem spotkań, z których wybrałem dla Was dwa, oba rozgrywane będą w ramach grupy A. Jako pierwszy, przeanalizowałem mecz Bułgarii z Anglią, a w drugiej kolejności przyjrzałem się bliżej rywalizacji dwóch bałkańskich ekip: Kosowa i Czarnogóry. Jesteście ciekawi jakie typy dziś proponuję? Zapraszam zatem do przeczytania poniższej analizy. Życzę miłej lektury!

Nie masz konta w Betclic? Przejdź do rejestracji i weź udział w promocji!

Zakład bez ryzyka do 510 złotych!
Kod promocyjny: 510PLN

Bułgaria vs Anglia

W pierwszej kolejności przyjrzymy się rozgrywanemu o 20:45 meczowi reprezentacji Bułgarii, która na stadionie Nacionalen Stadion Vasil Levski w Sofii podejmie drużynę angielską. Gospodarze ostatnim razem w turnieju finałowym Mistrzostw Europy wystąpili w 2004 roku, w Portugalii, gdzie odpadli w fazie grupowej. Na kolejny występ Bułgaria zapewne będzie musiała poczekać co najmniej do 2024 roku, gdyż w przyszłorocznej imprezie niemal na pewno już nie wystąpi. Ekipa ta nie ma już bowiem praktycznie żadnych szans na awans, pozostały jedynie te czysto matematyczne. Anglicy zaś szanse na wystąpienie mają bardzo duże i byłyby to ich trzecie mistrzostwa Europy z rzędu, ostatni turniej bez reprezentacji Anglii odbył się w 2008 roku na boiskach Austrii i Szwajcarii. Historia pojedynków pomiędzy Bułgarią a Anglią w XXI wieku jest wyraźnie na korzyść dzisiejszych gości. Dotychczas doszło do trzech takich spotkań, dwóch w kwalifikacjach do Euro 2012 i jednego w bieżącej kampanii. We wszystkich trzech meczach Anglicy wygrywali z Bułgarami do zera.

Ekipa bułgarska po sześciu rozegranych spotkaniach eliminacyjnych jest na ostatnim – szóstym – miejscu w tabeli grupy A i praktycznie nie ma już szans na awans do turnieju finałowego Mistrzostw Europy. Podopieczni Krasimira Bakalova rozpoczęli tę kampanię od dwóch remisów: z 1-1 z Czarnogórą u siebie, i z Kosowem w Prisztinie, w takim samym stosunku. Kolejne trzy mecze to jednak porażki: 1-2 z Czechami na wyjeździe, 2-3 w rewanżowym spotkaniu z Kosowem i 0-4 z Anglią na Wembley. W miniony piątek ekipa ta wywalczyła punkt, bezbramkowo remisując z Czarnogórą w delegacji. Można zatem powiedzieć, że Bułgarzy grają zgodnie z ogólnymi oczekiwaniami. Należy przyznać, że trafili do dość trudnej grupy i bardzo prawdopodobne było, że zajmą w niej ostatnie miejsce. Wszystko to się sprawdza, choć pomimo wyników ich styl wcale nie jest taki zły, na plus zasługuje wywiezienie po jednym punkcie z Kosowa i Czarnogóry. Jak dotąd gorzej jednak idzie Bułgarom granie na własnym stadionie, gdzie uzyskali tylko punkt z zawodzącą ekipą Czarnogóry. Dziś zespół ten gościł będzie rozdrażnioną ostatnią, niespodziewaną porażką reprezentację Anglii, czeka go więc zadanie – mówiąc bardzo delikatnie – niełatwe.

Ekipa prowadzona przez Garetha Southgate’a do ostatniego piątku szła przez eliminacje niczym zdmuchujące wszystkich swoich przeciwników tornado. W czterech pierwszych meczach odnosiła wyłącznie zwycięstwa strzelając w sumie dziewiętnaście bramek i tracąc cztery. Od samych Mistrzostw Świata w Rosji, na których zaskoczyli większość piłkarskiego świata swoją dobrą postawą, notowali wzrost formy. Widać było to po wynikach meczów eliminacyjnych i zajętym trzecim miejscu w Lidze Narodów UEFA. W rzeczony piątek Synowie Albionu przegrali jednak sensacyjnie z Czechami 1-2 w Pradze, w dodatku pozwalając gospodarzom stwarzać sytuacje bramkowe i kontrolować boiskowe wydarzenia. Nasuwa się zatem pytanie: czy ów kiepski występ Anglików jest przejawem załamania formy, czy raczej wypadkiem przy pracy? Dzisiejsze spotkanie może, choć nie musi stanowić na nie odpowiedzi. Bułgarzy są wszak ekipą stosunkowo słabą i Anglicy spotkanie z nimi wygrać po prostu muszą. Kolejnym przychodzącym mi do głowy pytaniem jest kwestia morale tego zespołu po ostatniej porażce, czy będzie on podłamany, czy wręcz przeciwnie, podrażniony? Osobiście jestem zdania, że podziała on na tę młodą ekipę jak bardzo potrzebny zimny prysznic. Nie da się bowiem cały czas notować tak dobrych rezultatów i bardzo dobrze dla tej ekipy, że słaby mecz przydarzył się jej dość wcześnie, bo jeszcze w eliminacjach. Dzisiejszy mecz może być dla Anglików szansą na zakończenie tej serii spotkań z podniesionym czołem.

Statystyki

 • Bułgarzy po 6 meczach eliminacyjnych są na ostatniej pozycji w tabeli z dorobkiem 3 pkt i bilansem 0-3-3
 • Anglia po 5 rozegranych spotkaniach jest liderem tabeli z 12 punktami na koncie, jej bilans to 4-0-1
 • Reprezentacja Bułgarii w ostatnich dwóch meczach nie była w stanie trafić do siatki rywala, w poprzednich czterech spotkaniach zawsze strzelała przynajmniej jednego gola
 • Synowie Albionu strzelili już 20 bramek w 5 meczach tych eliminacji, co daje średnią 4 goli/mecz
 • Podopieczni Krasimira Bakalova nie wygrali meczu w tym roku kalendarzowym, ostatnie ich zwycięstwo przypada na 17.10.2018 – 2-1 z Cyprem
 • Anglicy tracili przynajmniej jednego gola w 3 na 5 dotychczasowych spotkań w tych eliminacjach
 • Wszystkie 5 meczów reprezentacji Anglii na tych eliminacjach kryło linię over 2,5 gola
 • W XXI w. ekipy te rozegrały trzy spotkania, wszystkie wygrali Anglicy, w dodatku zachowując czyste konto

Co typuję?

Pomimo ogromnej niespodzianki, która wydarzyła się w miniony piątek, faworytami tego spotkania niezmiennie są Synowie Albionu. Jestem zdania, że porażka z Czechami podziała na ten młody zespół krzepiąco i da on dziś ekipie Krasimira Bakalova kolejną lekcję futbolu. Miałem okazję już typować dla Was ostatni mecz tych ekip, wówczas trafnie przewidziałem, że Anglia wygra do zera. Dziś również obstawiam zwycięstwo Anglików z dodatkowym warunkiem, tym razem dokładam jednak over 2,5 gola. Spodziewam się dziś próby powrotu Anglików na właściwe tory, gdyż Bułgaria jest zespołem, który traci sporo bramek a bardzo skuteczna ofensywa wyspiarzy będzie starała się to wykorzystać. Nie skreślam ponadto szans Bułgarów na strzelenie bramki, trafiali oni bowiem w każdym z czterech pierwszych meczów tych eliminacji, więc może się zdarzyć, że i dziś coś strzelą.

Typ: Anglia wygra i powyżej 2,5 gola w meczu

Kurs: 1,71

Baner - skubiemy bukmachera

Chcesz więcej typów bukmacherskich? Dołącz do Grupy Zagranie!

Kosowo vs Czarnogóra

Jako drugie, pod lupę biorę inne spotkanie grupy A, w którym walcząca w swoich pierwszych w historii eliminacjach do Euro (państwo to zostało członkiem FIFA i UEFA dopiero w 2016 roku) reprezentacja Kosowa również o godzinie 20:45 zagra w Prisztinie z ekipą Czarnogóry. Jak już wspomniałem, Kosowo nigdy dotąd nie miało okazji występować na Euro, gdyż jako państwo istnieje od 2008 roku, a kosowski związek został członkiem FIFA i UEFA tuż przed Euro 2016. Czarnogóra zaś jako oddzielne państwo przystępuje do swoich trzecich kwalifikacji, wcześniej nie udało jej się zagrać na żadnym z rozgrywanych turniejów finałowych Euro. Kosowianie są dalej w grze, jeśli chodzi o ich szanse na awans do przyszłorocznych mistrzostw. Czarnogórcy zaś, są w dokładnie takim samym położeniu, co opisywana w poprzednim zdarzeniu reprezentacja Bułgarii, nie mają praktycznie już szans na awans. W historii pojedynków pomiędzy tymi ekipami zapisany jest tylko pierwszy mecz bieżącej kampanii eliminacyjnej, remis 1-1 zanotowany w Podgoricy.

Gospodarze od ostatnich eliminacji, w których brali udział (czyli tych do Mundialu w Rosji) zanotowali ogromny skok jakościowy. W tamtej kampanii zanotowali tylko jeden punkt, remisując na jej otwarcie z Finlandią, potem każdy następny mecz kończył się dla Kosowian porażką. Zeszłoroczne mecze Ligi Narodów podziałały na tę ekipę niczym trampolina i w grupie eliminacyjnej do przyszłorocznych Euro po pięciu rozegranych spotkaniach dalej mają bardzo realne szanse na awans, zajmują bowiem trzecią pozycję, z czterema punktami straty do wicelidera, mając jednak jeden mecz rozegrany mniej. Podopieczni szwajcarskiego selekcjonera, Bernarda Challandesa rozpoczęli te eliminacje od remisu z dzisiejszym rywalem, Czarnogórą (1-1). Następne dwa mecze to już dwa zwycięstwa, 2-3 z Bułgarią na wyjeździe i 2-1 z Czechami u siebie. Jedyna jak dotąd porażka przydarzyła się Kosowu z Anglią w Southampton (5-3). W miniony czwartek natomiast ekipa ta zwyciężyła 1-0 z Gibraltarem, niemiłosiernie się z nim jednak męcząc. Do dzisiejszego spotkania zawodnicy z Kosowa muszą podejść zatem niezwykle skoncentrowani, gdyż zgubienie punktów z słabo spisującą się Czarnogórą znacząco skomplikuje im sytuację i zwiększy dystans do wicelidera z Czech. Warto zauważyć, że tym zaległym spotkaniem gospodarzy, jest czekająca ich potyczka z Anglią, z którą bez wątpienia łatwo nie będzie, a jak pamiętamy, Czesi Anglików zdążyli już ograć. Dzisiejsze spotkanie jest zatem dla Kosowian meczem z gatunku „must to win”.

Reprezentacja Czarnogóry spisuje się w tych eliminacjach zdecydowanie poniżej oczekiwań. Po sześciu rozegranych meczach podopieczni bośniackiego trenera Faruka Hadžibegicia zgromadzili zaledwie trzy punkty i zajmują przedostatnią pozycję w tabeli grupy A. Ekipa z Bałkanów nie zdołała wygrać żadnego spotkania, i strzeliła zaledwie trzy bramki. Na starcie eliminacji w marcu, zespół ten zanotował remis 1-1 z Bułgarią na wyjeździe, a trzy dni później przegrał z Anglią 1-5 na własnym stadionie. Podczas drugiej sesji meczów eliminacyjnych Czarnogórcy rozegrali swoje najlepsze w tym roku zawody, które zremisowali z Kosowem 1-1 po bardzo wyrównanym pojedynku. Zaraz potem przyszła jednak kolejna porażka, tym razem z Czechami 0-3 w Ołomuńcu. We wrześniu ekipa ta zagrała jeden mecz eliminacyjny, w którym poniosła kolejną porażkę z zespołem czeskim, również 0-3. Ostatni, rozgrywany w zeszły piątek mecz Czarnogóra bezbramkowo zremisowała u siebie z drużyną Bułgarii, który również był wyrównanym spotkaniem. Trzeba powiedzieć jasno, że wyniki osiągane przez tę ekipę to rezultaty będące stanowczo poniżej pierwotnych oczekiwań. Celem tej ekipy na początku kampanii była walka o awans, a biorąc pod uwagę jej poprzednie eliminacje (do Mundialu w Rosji), można było uznawać go za realny. Starcia z Bułgarią oraz Czechami pokazały jednak jaki jest faktyczny potencjał tej ekipy i dziś pozostaje jej już jedynie walka o przysłowiową „pietruszkę”.

Statystyki

 • Kosowo po 5 meczach eliminacyjnych zajmuje 3. miejsce w grupowej tabeli z 8 punktami na koncie i bilansem 3-2-1
 • Czarnogórcy w 6 rozegranych meczach zgromadzili 3 punkty i zajmują 4. miejsce w grupie, ich bilans wynosi 0-3-3
 • Wyłączając wrześniową porażkę z Anglią, ekipa z Kosowa ostatni mecz przegrała jesienią 2017 roku
 • Ostatnie zwycięstwo Czarnogórców w meczu o punkty miało miejsce dokładnie rok temu z Litwą w rozgrywkach Ligi Narodów UEFA, we wrześniu tego roku wygrali towarzysko z Węgrami
 • Kosowianie strzelają co najmniej jedną bramkę nieprzerwanie od 12 spotkań
 • Drużyna z Czarnogóry traciła przynajmniej jedną bramkę w 9 na 10 ostatnich potyczek
 • Czarnogóra strzeliła w tych eliminacjach zaledwie 3 bramki, w ostatnich 3 meczach nie zdołała tego dokonać ani razu
 • Ostatni i jedyny jak dotąd mecz w historii pomiędzy obiema ekipami zakończył się remisem

Co typuję?

Faworytami tego pojedynku są Kosowianie. Goście prezentują się w tym roku znacznie poniżej oczekiwań i strzelają bardzo mało bramek, a gospodarze mają świadomość, że aby w dalszym ciągu liczyć się w grze o awans na Euro, dzisiejsze spotkanie muszą wygrać. Kosowo co prawda ostatnio zagrało stosunkowo słaby mecz z Gibraltarem, jednak uważam, że dziś z Czarnogórą powinno sobie poradzić. Czarnogórcy nie mają już praktycznie szans na awans, więc będzie im dość trudno utrzymać odpowiednią koncentrację. Jestem więc zdania, że Kosowo dziś wygra. Nie będzie to dla tej ekipy spacerek, jednak fakt, że muszą ten mecz wygrać skłania mnie do zagrania w tym meczu czystej jedynki.

Typ: Kosowo wygra mecz

Kurs: 1,62

kupon na eliminacje euro poniedziałekCashback – zasady:

 • Aby wziąć udział w promocji – zakładacie konto z kodem promocyjnym: 510PLN
 • Wpłać depozyt i obstaw swój pierwszy kupon.
 • Pierwszy zakład na nowym koncie będzie ze zwrotem w przypadku porażki.
 • Obrót ewentualnym zwrotem x4.
 • Kurs minimalny 2.00.
 • Możecie zagrać pierwszy zakład na nowym koncie nawet do 510 PLN – będzie objęty cashbackiem.

Chcesz więcej typów bukmacherskich? Dołącz do Grupy Zagranie!