Miało być Iron Mountain, a ostatecznie skoczkowie zameldowali się w Rasnovie. Rumuni po raz pierwszy w historii zorganizują zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dla większości zawodników teoretycznie jest to dobra wiadomość, bo nie trzeba było lecieć za ocean, jednak nie każdy potrafi radzić sobie na skoczni normalnej. Dlatego tym bardziej zapraszam do lektury, w której zapoznacie się z moją analizą i przede wszystkim z typami na jutrzejszy konkurs! 

Odbierz nawet 1449 PLN na start!

Tylko dziś i tylko u nas – 230 złotych w zakładzie bez ryzyka!

Kod promocyjny: ZAGRANIE

Dlaczego skoki w Rumunii?

Tak ja pisałem we wstępie, pierwotnie zawody miały zostać rozegrane na Pine Mountain Jump w Stanach, jednak organizatorzy nie spełnili wymogów, jakie postawił przed nimi FIS. Do Iron Mountain zatem zagościły ponownie zawody tylko Pucharu Kontynentalnego. Dość niespodziewanie władze światowej federacji podjęły decyzję o przyznaniu konkursów rumuńskiemu Rasnovovi. To pierwsza tak wielka impreza na skoczni normalnej w tej miejscowości. Do tej pory rywalizowano tam w ramach FIS Cup-u oraz Pucharu Kontynentalnego. Obiekt w Rasnovie o nazwie Trambulina Valea Cărbunării, punkt konstrukcyjny ma usytuowany na 90 metrze, natomiast HS wynosi 97 m.

 

Jak wypadły treningi i kwalifikacje?

W związku z tym, że w miniony weekend rywalizowano na skoczni do lotów narciarskich, porównania 1 do 1 z zawodami na skoczni normalnej nie mają większego sensu. Dla przypomnienia można podkreślić, że dobrą formę w Austrii utrzymali lider Pucharu Świata Stefan Kraft, Karl Geiger, Ryoyu Kobayashi, Dawid Kubacki (za wyjątkiem drugiego konkursu), czy Kamil Stoch, a błysnął też Piotr Żyła (jak zawsze na lotach). Nieco więcej zapewne po weekendzie na Kulm oczekiwali Stephan Leyhe, Marius Lindvik, a szczególnie Peter Prevc.

Skoki na obiekcie normalnym to jednak zupełnie coś innego. Tu nie ma miejsca na popełnianie błędów. Trzeba trafiać na progu i od razu optymalnie ułożyć się w powietrzu. Poza tym bardzo ważne są prędkości na progu. Podczas lotów jest więcej czasu na poprawienie sylwetki w locie, a także na naprawę nieudanego odbicia.

Tak więc kogo należy wyróżnić za czwartek i piątek na skoczni w Rasnovie? Pierwszy trening wygrał Stefan Kraft, który w kwalifikacjach był 2. Bez wątpienia Austriak będzie jednym z faworytów konkursu, bo przecież nie bez powodu dzierży żółtą koszulkę. Nieźle prezentował się Karl Geiger, czyli 2-krotny zwycięzca zawodów na skoczni normalnej w Predazzo. Tutaj był 3 podczas pierwszego treningu i 5 w trakcie drugiego, a także kwalifikacji. Wielce prawdopodobne, że przynajmniej w jednym konkursie zobaczymy go na podium.

Należy wyróżnić także Stephana Leyhe, gdyż w każdym skoku przekraczał 90 m i nie wypadał z czołowej 8. Powracać do formy wydaje się Mistrz Świata ze skoczni dużej, czyli Markus Eisenbichler. Jak na razie jako jedyny przekroczył barierę 100 m, skacząc na odległość 101 m. Ponadto w sesjach treningowych zajął 5 i 10 pozycje, w kwalifikacjach był 3. Warto wspomnieć o Anttim Aalto. Fin po wyśmienitym weekendzie w Bad Mittendorf tutaj także prezentuje się imponująco. Podczas 2 pierwszych skoków zajmował odpowiednio 12 i 10 miejsce, nie wyszedł mu tylko skok w “kwali”, gdyż tam wylądował na odległej 40 lokacie. Być może to był zaledwie wypadek przy pracy.

Jak od czwartku na Trambulina Valea Cărbunării prezentują się Polacy? Zdecydowanie najrówniejszy jest Dawid Kubacki. Mistrz Świata i zwycięzca tegorocznego Turnieju Czterech skoczni po swoich próbach zajmował kolejno 6, 3 i ponowie 6 lokatę. Na szczególną uwagę zasługuje jego skok z kwalifikacji, gdyż Dawid miał najgorsze warunki z czołówki, a i tak udało mu się w niej utrzymać. Kamil Stoch wygrał drugi trening i mógł także zwyciężyć w kwalifikacjach. Jednak Polak miał spore problemy w trakcie lądowania, dlatego uzyskał zdecydowanie niże noty od rywali. Widać, że Kamil dobrze czuje się na tej skoczni, co na obiektach tego typu nie jest dla niego czymś częstym. Piotr Żyła 2 razy był 14 w trakcie sesji treningowych, a kwalifikacje ukończył na 11 miejscu. Wydaje się, iż będzie on po prostu walczył o TOP 10. Do konkursu pewnie zakwalifikowali się także Jakub Wolny (22), Klemens Murańka (30) Aleksander Zniszczoł (38) . Przepadł jedynie Paweł Wąsek.

Co obstawić?

Pierwszym typem, który Wam proponuję to pojedynek Piotra Żyły z Peterem Prevcem. Tak wiem, Polak to jeden z najbardziej chimerycznych skoczków w stawce, ale jego forma ostatnimi czasy jest naprawdę stabilna. Piotrek  naładowany pozytywną energią po lotach tutaj również radzi sobie dobrze i równo. O jego pozycjach po swoich skokach już pisałem, natomiast Prevc? Słoweniec wyraźnie męczy się od jakiegoś czasu i potwierdzenie tego można znaleźć w jego rezultatach na skoczni w Rasnovie. Słoweniec w treningach był 45 i 31, a w serii kwalifikacyjnej 14. W jednym skoku, kiedy reprezentant Polski miał nawet potrafił skoczyć dalej niż Słoweniec, natomiast w odwrotnej sytuacji Peter z Żyłą już sobie nie poradził. Dziś bardzo ważne będą warunki i każde podmuchy wiatru mogą zmienić wszystko. Mimo to, przy analizie każdej z prób obu zawodników wybieram Piotra Żyłę.

Mój typ: zwycięstwo Piotra Żyły w pojedynku z Peterem Prevcem

Kurs: 1,47 

Druga propozycja to starcie Karla Geigera z Dawidem Kubackim. Niemiec podobnie jak Polak od pierwszego skoku prezentuje się dobrze. Tylko w jednym z treningów Dawid był wyżej od Karla. Obaj skaczą naprawdę na bardzo zbliżonym poziomie, ale nasz zawodnik narzeka na przeziębienie. Nie może od kilku dni się doleczyć, a takowych sygnałów ze strony naszego sąsiada nie ma. Geiger wygrał 2 indywidualne konkursy na skoczni w Predazzo i to może daje mu pewien luz podczas swoich prób. Oczywiście jak każdy z Was kibicuję Kubackiemu, jednak wydaje mi się, że dziś to Karl Geiger będzie od niego lepszy.

Mój typ: zwycięstwo Karla Geigera w pojedynku z Dawidem Kubackim

Kurs: 1,57

STS – specjalna promocja 230 PLN bez ryzyka!

Zasady promocji:

  • kwota: możesz zawrzeć zakład za dowolną stawkę, ale otrzymasz maksymalnie 230 PLN zwrotu (minus podatek).
  • Promocja dostępna dla nowych klientów, którzy założą konto z kodem: ZAGRANIE
  • Naliczenie zakładu bez ryzyka automatycznie na podstawie kodu: ZAGRANIE
  • Akcja łączy się z bonusem powitalnym.
  • Jeśli Twój zakład zostanie rozliczony jako przegrany otrzymasz zwrot.
  • Zwrot nastąpi na konto depozytowe, a nie w formie bonusu.
  • Maksymalna wysokość bonusu będzie pomniejszona o podatek od gry.

Skoki

Konto w STS  ✅

Konto na Typomanii – jeszcze nie❓

Załóż już teraz konto na Typomanii i zgarnij świetne nagrody widoczne na zdjęciu poniżej!

Chcesz więcej typów bukmacherskich? Dołącz do Grupy Zagranie!

fot. Marcin Kadziolka/shutterstock.com