Słyszałeś kiedyś o organizacji Bare Knuckle Boxing? Pewnie nie. Mało osób w Polsce miało okazję zaznajomić się z tą federacją, która organizuje walki bokserskie… na gołe pięści. Powoli, ale poszerzają swój zasięg odbiorców – w końcu kogo nie przyciągnie idea takiego pojedynku? W Wielkiej Brytanii nie jest to nowość, jednak dzisiaj taka gala w USA pod szyldem Bare Knuckle Fighting Championship odbędzie się po raz pierwszy od… 1889 roku!

Bare knuckle boxing, czyli po prostu bokserskie pojedynki na gołe pięści. W Anglii takie wydarzenia odbywają się od lat. Jednak w Stanach Zjednoczonych nie było oficjalnych wydarzeń tego typy od końca XIX wieku. Kawał czasu. Dotychczas to była domena filmików na youtube, walk w ogródku, w barach czy na niesankcjonowanych, nielegalnych galach. Dzisiaj to się zmienia, ponieważ organizacja Bare Knuckle Fighting Championship organizuje swoje wydarzenie w Cheyenne, w stanie Wyoming. Trzeba przyznać, że walki zapowiadają się zacnie, ponieważ kibice nie zobaczą amatorów sportów walki, ale znane nazwiska z MMA czy boksu. Z resztą nie po raz pierwszy ten sport idzie tą drogą, co już można było zauważyć po galach w Wielkiej Brytanii. Można tu przytoczyć chociażby nazwisko Melvina Guillarda, weterana UFC i Bellatora czy dobrze znanego w Polsce Gorana Rejlica, czyli byłego mistrza KSW. W dzisiejszej gali w USA wystąpi między innymi  były mistrz wagi ciężkiej UFC Ricco Rodriguez, były ciężki Bellatora Eric Prindle czy pięściarz Paul Spadafora, który ma zawodowy bilans w boksie 49-1. No i nie można zapomnieć o starciu, które jest reklamowane jako pierwsza, kobieca walka na gołe pięści. W tym pojedynku wystąpi znana z UFC Bec Rawlings oraz pięściarka Alma Garcia. Pewnie już jesteście ciekawi jak to wygląda, to łapcie parę ujęć z jednej z gal Bare Knuckle Boxing.

Same organizacje promują swoje wydarzenia jako surowe i nieokiełznane – coś czego nie znajdzie się w MMA czy boksie. Z pewnością to coś zupełnie innego i nowego. Aż ciekawe w jakim stopniu się przyjmie. Wydarzenie, którego żadna komisja w USA nie chciała nawet dotykać i sankcjonować. Jednak znalazł się jeden stan. Z pewnością po tym opisie zaintrygowałem dużą rzeszę odbiorców, w końcu jest coś specyficznego, co przyciąga w gołych pięściach uderzających w twarz rywala. Ciężko odwrócić od tego wzrok. Warto wrócić trochę do przeszłości i przypomnieć sobie ewenement ulicznych walk Kimbo Slice’a na youtube – dlaczego te starcia zdobyły taką popularność?

Oczywiście wszyscy zawodnicy, którzy mają wystąpić na tej gali to raczej sportowcy, którzy kariery mają za sobą. Patrząc na każdego uczestnika tych wydarzeń z zawodową przeszłością można łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego próbują czegoś nowego. Jedni mają fatalną passą w ostatnim czasie, a drudzy problemy poza matą jak chociażby Spadafora, który był posądzany o zamordowanie swojej byłej dziewczyny. Żadna organizacja nie chciałaby takiego atlety, który jest złym gościem i czarnym charakterem. Jednak znalazł swoje miejsce w Bare Knuckle FC. Z drugiej strony z pewnością ci zawodnicy dadzą z siebie wszystko, więc w kwestii zestawień może nie być najgorzej.

Ciekawi mnie jak potoczy się popularność walk na gołe pięści, ponieważ z początku z pewnością jest to coś, co przyciąga uwagę jako ciekawostka. Od lat takie wydarzenia dzieją się w Wielkiej Brytanii i pisząc kolokwialnie, jeszcze daleko z piwnicy nie wyszły. Trudno sobie wyobrazić, aby ta dyscyplina nabrała większych rozmiarów. To jest jedynie produkt dla hardkorowych fanów sportów walki. Z tego co wyczytałem, zainteresowani w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie będą mogli obejrzeć to wydarzenie w PPV za 30 dolarów. My, Polacy jako zaintrygowani tymi starciami znajdziemy je pewnie po jakimś czasie w mediach społecznościowych.

Przeglądając media społecznościowe BKB natknąłem się na pewną ciekawostkę. 21 czerwca w oficjalnej walce na gołe pięści po raz pierwszy udział weźmie Polak, Radosław Klepczarek.