Esport w Polsce – jak to wygląda w zakładach bukmacherskich?
Czy to się komuś podoba czy nie – esport w Polsce rośnie i ma swoje grono fanów. Zakłady sportowe nie ignorują tego trendu, jak można nazwać rosnącą pozycję sportów elektronicznych. Coraz szersze oferty na rywalizację w grach komputerowych czy sponsoring ze strony firm oferujących obstawianie to już fakt. Co warto wiedzieć o esporcie w Polsce oraz zakładach sportowych?
Popularność esportu w Polsce i na świecie
Nie można zakwestionować rosnącej popularności esportu na całym świecie. Obecnie pule nagród wielu turniejów w League of Legends, Dota 2 czy CS:GO mogą rywalizować z pieniężnymi wygranymi w tradycyjnych dyscyplinach. Widownia jednego meczu potrafi gromadzić nawet dziesiątki miliony fanów rozgrywek gier komputerowych z całego świata. Jednak śmiało można zaznaczyć, że w tych liczbach duża zasługa rynku azjatyckiego, gdzie popularność esportu jest największa na naszym globie i w ostatnich latach tylko rośnie.
Dla kibiców, którzy nie śledzą rywalizacji w sportach elektronicznych realia panujące podczas rozgrywek LoLa czy CS:GO mogą być zaskakujące… ale tak naprawdę cała otoczka jest zbliżona do tego, co obserwujemy w tradycyjnych sportach, jak chociażby piłce nożnej. Na większych turniejach zawodnicy i drużyny spotykają się naprzeciwko siebie z komputerami, widownia wypełnia się dopingującymi kibicami, wiele świateł czy anonser uświetniają doświadczenia widzów na trybunach. Natomiast kibice w domach mają profesjonalnych komentatorów czy studio z analizami. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na kawałek ceremonii otwarcia mistrzostw świata w League of Legends.
W 2018 roku przychody z transmisji i relacji esportowych w skali globalnej przekroczyły miliard dolarów. Chociaż branża najlepiej rozwija się w Azji i Ameryce Północnej, to w Polsce rywalizacja w grach komputerowych też ma się dobrze. Sporty elektroniczne w kraju nad Wisłą na tle Europy rozwijają się bardzo dobrze. Wystarczy przedstawić dane z raportu PayPal i SuperData, które mówią, że w 2018 roku liczba unikalnych odbiorców w naszej ojczyźnie to 850 tysięcy widzów, co jest 29% wzrostem do roku poprzedniego.
Najlepszym dowodem na popularność esportu w Polsce jest odbywający się w Katowicach co roku IEM. Turniej zwany Intel Extreme Masters sprowadza na trybuny Spodka w sumie 170 tysięcy widzów oraz dziesiątki milionów przed ekrany. W 2019 roku w zawodach Counter Strike: Global Offensive w Polsce, pula nagród wyniosła milion dolarów!
CS:GO i LoL, czyli najpopularniejsze gry w świecie esportu
W samym esporcie możemy wydzielić jeszcze wiele innych gier komputerowych. Jednak nie ma wątpliwości, że w tym momencie na świecie największą popularność ma League of Legends. Duża w tym zasługa kontynentu azjatyckiego, gdzie ten tytuł wywołuje największą furorę. Wystarczy przytoczyć, że LoL ma więcej niż 100 milionów aktywnych użytkowników. Jednak co najbardziej wskazuje na wielkość tego esportu to czas spędzony przez widzów na oglądaniu rozgrywek w League of Legends.
Mogę postawić tezę, że Counter Strike: Global Offensive to najpopularniejszy esportowy tytuł w Polsce. Z pewnością duża w tym zasługa faktu, że przed laty ekipa złożona z Polaków osiągała w tej strzelance sukcesy na międzynarodowej scenie. Jednym z momentów przełomowych był turniej EMS One w Katowicach w 2014 roku, gdzie triumfowała drużyna zwana „Złotą Piątką”. Tacy zawodnicy jak Taz, Neo, Pasha, Snax czy byali już na zawsze wpisali się w historię polskiego esportu. Sukcesy Polaków pchnęły całą dyscyplinę w kraju. Chociaż dzisiaj niestety próżno szukać w czołówce CS:GO krajowych ekip.
Jednak esport to więcej niż tylko CS:GO i LoL. Do innych najpopularniejszych gier zalicza się między innymi Dota 2. Przy tym tytule wrażenie robi pula nagród zawodów The International. W 2018 roku w tych zawodach było niecałe 25 milionów dolarów przeznaczone dla rywalizujących.
Zakłady bukmacherskie i esport
Rozwój esportu widać także w sferze zakładów bukmacherskich. Za granicą powstały już nawet podmioty oferujące obstawianie wyłącznie zmagań na poziomie gier komputerowych. W Polsce jeszcze nikt tak daleko się nie posunął. Firmy różnie podchodzą do tematu sportów elektronicznych. W związku z tym na krajowym rynku można znaleźć bardzo zróżnicowane oferty związane z tą stosunkowo nową dyscypliną. Jednak każdy, mniej lub bardziej, rozwija i rozszerza swoje zakładki związane z esportem.
Ze wszystkich legalnych bukmacherów w naszym kraju największe zaangażowanie w sportach elektronicznych można zaobserwować w STS oraz TOTALbet. Objawia się to zarówno przy ofercie oraz sponsoringu.
Jak widać na powyższym obrazku, sama liczba różnych esportów może robić wrażenie, bo zazwyczaj znajdziemy już dwucyfrową liczbę gier komputerowych do typowania. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku tych najpopularniejszych tytułów. Wystarczy przytoczyć, że na przykład przy samym CS:GO gracz znajdzie ponad dziesięć lig i turniejów do wyboru. Rozwój oferty bukmacherów na esport w Polsce to również rozszerzanie zdarzeń w obrębie jednego meczu. Nie jest to jeszcze poziom spotkań Ligi Mistrzów, ale przy tych największych turniejach można znaleźć przeszło pięćdziesiąt rozszerzeń.
To robi wrażenie. Jeszcze rok temu gracz obstawiający esport nie pomyślałby, że dzisiaj zakłady bukmacherskie będą tak bogate w przypadku pozycji na rywalizację w grach komputerowych. Taki postęp pokazuje nam, że trend raczej nie zwolni i w następnych miesiącach będzie tylko jeszcze lepiej.
Jak obstawiać esport? Tak naprawdę w wielu przypadkach analiza wygląda tak samo jak przy tradycyjnych dyscyplinach. Pod uwagę bierze się statystyki, formę, ale także strategię i wiele innych mniejszych czynników związanych z daną grą. W przypadku CS:GO znaczenie będzie miała na przykład mapa, a kolejne aktualizacje wprowadzane przez twórców tytułu mogą wymagać dostosowywania się do rozgrywki przez danych zawodników.