Systemy bukmacherskie – który wybrać?
W zakładach bukmacherskich chodzi o rozrywkę, ale także o to, by wygrywać kupony. Gwarancje zwycięstw u bukmacherów w pierwszej kolejności dają nam skuteczne typy. W długofalowym procesie dużą rolę odgrywa również dyscyplina i strategia gry – dlatego powstały systemy bukmacherskie, które pozwalają kontrolować naszą grę. Dzięki systemom bukmacherskim możemy kontrolować swój bankroll i optymalizować zyski z zakładów. Co to za systemy i jak działają? Sprawdź nasz artykuł!
Systemy bukmacherskie – co to?
Nie myl systemu bukmacherskiego z kuponami systemowymi, bo to dwie różne sprawy. W tym artykule skupiamy się na systemach bukmacherskich, czyli odpowiednim stawkowaniu zakładów. System bukmacherski, to strategia doboru stawek do poszczególnych kuponów. Stosując odpowiedni system wiesz, ile możesz postawić na dany zakład, by odnieść zysk, a jednocześnie nie narazić swojego budżetu.
System bukmacherski nie jest gwarancją zysku, bo w ostatecznym rozrachunku o wszystkim decydują twoje typy. Po co jest system? Aby twoja gra nie była chaotyczna, a dobór stawek był zaplanowany. System chroni twój budżet przed bankructwem. Stosując systemowe stawkowanie np. płaską stawkę – grasz za 2-5% bankrollu, a więc w razie niepowodzenia nie wali ci się wszystko na głowę.
Jak działają systemy bukmacherskie?
System przede wszystkim ma obniżać ryzyko utraty pieniędzy przeznaczonych na grę, a także maksymalizować potencjalne wygrane. W dłuższej perspektywie skuteczny system musi zapewnić dodatni wskaźnik yield, który świadczy o opłacalności naszej gry.
Nadrzędną zasadą w grze systemami bukmacherskimi jest typowanie zakładów z wartością, czyli valuebetów. Obstawianie po zawyżonych kursach, aniżeli powinna być ich faktyczna wartość – daje nam przewagę nad bukmacherem. Znalezienie valuebeta nie jest proste, bo wymaga od gracza umiejętnego oszacowania szans w sportowej rywalizacji, a także wnikliwą obserwacje oferty bukmacherskiej.
W środowisku typerów panuje również zasada, że nie można być przywiązanym tylko do jednego systemu. Jeśli system, który wybrałeś nie sprawdza się – bez wahań zmień go na inny. Pamiętaj jednak, że gra systemem bukmacherskim musi być zdyscyplinowana i konsekwentnie realizowana. Gdy zauważysz po jakimś czasie, że system nie przynosi profitów wypróbuj inny model stawkowania. W myśl słów Alberta Einsteina: Błędem jest powtarzanie w kółko tej samej czynności, oczekując innych rezultatów.
Poniżej robimy przegląd najbardziej znanych systemów, których używa się w zakładach bukmacherskich – sprawdź, jak działają:
Systemy bukmacherskie – przegląd
Ile jest systemów bukmacherskich? Dziedzina zakładów sportowych ciągle się zmienia i przybywa nowych strategii i systemów. Wiele systemów bukmacherskich wzięło się z matematycznych analiz i równań, które mają zastosowania w innych życiowych sytuacjach.
Wybraliśmy kilka najpopularniejszych systemów bukmacherskich, które naszym zdaniem warto wypróbować:
Płaska stawka
To system dedykowany dla początkujących graczy, który jest bardzo prosty w zastosowaniu. Na czym polega? System “płaska stawka” sugeruje, aby w każdym zakładzie obstawiać za taką samą kwotę, która wynosi 2-5% całego budżetu na grę. Np. możesz ustalić, że typujesz wszystkie kupony po 10 PLN lub 20 PLN.
Dodatkowo system “płaska stawka” można rozbudować o przedziały kursowe. Chodzi o to, aby ustalić, że np. kursy w przedziale 1.50 – 2.00 grasz za 20 PLN, a kursy 2.01 – 3.00 za 15 PLN itd. Pamiętaj jednak, by nigdy nie przekraczać na pojedynczy zakład 5% bankrollu.
W opinii typerów to najmniej skomplikowany system, który dobrze chroni kapitał.
Stawkowanie procentowe
System bukmacherski polegający na stawkowaniu procentowym jest bardzo podobny do “płaskiej stawki”. W tym jednak przypadku kwota twojej stawki się zmienia, bo obstawiasz za określony procent bankrollu np. uznajesz, że za każdym razem grasz za 2% budżetu. Wraz z obstawianymi kuponami twój budżet ulega zmianie wskutek wygranych i przegranych, a więc inna jest także stawka, która wynosi 2%.
Jak to wygląda w praktyce? Np. przeznaczasz na grę 1000 PLN, a więc 2% z tej kwoty to stawka = 20 PLN. Wygrywasz pierwszy kupon, a twój budżet wynosi już 1380 PLN. W takiej sytuacji przy kolejnym kuponie granym systemem procentowym stawka 2% wyniesie 27.60 PLN.
Co sądzą typerzy o tym systemie? Polecają go początkującym graczom. System jest bezpieczny dla bankrolla i daje nieco więcej szans na wyższy zyski niż “płaska stawka”.
Progresja
To bardzo znany system wśród graczy zakładów bukmacherskich – inaczej zwany progresją Martingale. System ten polega na podwajaniu stawki po każdym przegranym zakładzie do chwili wygranej – wówczas wartość stawki wraca do wyjściowej kwoty. System ten wymaga od typera dużego kapitału na grę, ponieważ w przypadku dłuższej serii niepowodzeń stawka ciągle się powiększa. Zobacz, jak progresja wygląda na przykładzie:
Początkowy zakład za 10 PLN obstawiony po kursie 2.00:
- faza: 10 PLN x 2.00 = 20 PLN (kupon przegrany)
- faza: 20 PLN x 2.00 = 40 PLN (kupon przegrany)
- faza: 40 PLN x 2.00 = 80 PLN (kupon przegrany)
- faza: 80 PLN x 2.00 = 160 PLN (kupon wygrany)
Łączny bilans stawek: 150 PLN. Ostateczna wygrana: 160 PLN. Zysk: 10 PLN.
Jaka jest ocena systemu “progresja”? To system dający duże szanse na zyski, ale jak widzisz za każdym razem w razie porażek trzeba powiększać stawkę, co może prowadzić do utraty budżetu.
System Kelly’ego
To typowo system zaczerpnięty z matematyki i odnosi się do optymalnego zarządzania swoimi zasobami – w tym przypadku pieniędzmi. Aby z powodzeniem stosować system Kelly należy poprawnie szacować prawdopodobieństwo, bo na tej bazie możemy wyliczyć idealną stawkę na zakład, który chcemy zagrać.
Stawkę w systemie Kelly’ego wylicza się ze wzoru:
Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)
Co oznaczają poszczególne symbole? K – kapitał, p – w procentach oszacowane prawdopodobieństwo (według ciebie), k – kurs zdarzenia (u bukmachera).
Jeśli chcesz z powodzeniem stosować system Kelly’ego to musisz mieć duże doświadczenie w zakładach bukmacherskich oraz wiedzę o typowanej dyscyplinie – tylko w ten sposób odpowiednio oszacujesz prawdopodobieństwo i podstawisz je do wzoru. Dlatego to system polecany dla graczy z dużym stażem w obstawianiu.
Ciąg Fibonacciego
Ciąg Fibonacciego to system bukmacherski podobny do progresji, ale z jedną zasadniczą różnicą. W tym przypadku stawka nie jest podwajana, a stanowi sumę dwóch poprzednich stawek. Np. jeśli pierwszy zakład obstawiłeś za 10 PLN, to drugi również stawiasz za 10 PLN, ale trzeci jest już sumą dwóch poprzednich stawek, czyli należy wytypować za 20 PLN itd.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że w ciągu Fibonacciego w przypadku wygranej nie cofamy się do początkowej stawki, ale tylko o jeden etap. Dopiero po dwóch wygranych z rzędu wracamy do początku naszego ciągu.
Oto przykład obstawiania za pomocą systemu “ciąg Fibonacciego” przy stawce początkowej 10 PLN:
- poziom: 10 PLN
- poziom: 10 PLN
- poziom: 20 PLN
- poziom: 30 PLN
- poziom: 50 PLN
- poziom: 80 PLN
- poziom: 130 PLN
- poziom: 210 PLN
W ocenie graczy to system, który wymaga posiadania większego kapitału na grę. Co prawda, na początku stawki wolno rosną, ale wraz z kolejnym poziomem kwoty są powiększane.
Jaki system bukmacherski wybrać?
Oczywiście wszystko zależy od tego, jakim budżetem i doświadczeniem dysponujesz. Gracze, którzy stawiają pierwsze kroki w zakładach bukmacherskich powinni spróbować obstawiać systemem “płaska stawka” lub “procentowym”. To łatwe w zastosowaniu systemy, a przy tym nie wymagają dużych nakładów na grę i wiedzy z zakresu rachunku prawdopodobieństwa.
Bardziej zaawansowani typerzy, którzy są fachowcami w swoich dyscyplinach sportowych, a przy tym poprawnie znajdują valuebety mogą posiłkować się systemem Kelly’ego lub ciągiem Fibonacciego. Oba te systemy wymagają wiedzy, ale również wyższego kapitału na grę.
Na sam koniec warto zaznaczyć, że żaden system nie jest gwarantem regularnych wygranych w zakładach bukmacherskich. Odpowiedni system może idealnie wspomagać naszą grę i dbać o budżet, a to duża wartość i zaleta. Wielu profesjonalnych graczy potwierdzi, że zakłady bukmacherskie to nie sprint a maraton i dojście do regularnych zysków wymaga pracy i wytrwałości. Systemy bukmacherskie są jedną z głównych składowych sukcesu w typowaniu zakładów sportowych. Trzeba jednak wciąż pamiętać o doskonaleniu wiedzy o obstawianej dyscyplinie sportu, a także umiejętności panowania nad własnymi emocjami.
W internecie znaleźć można wielu naciągaczy, którzy oferują płatne typy i “sprawdzone” systemy bukmacherskie. Z góry uczulamy przed wyborem takiego kierunku – w tym przypadku droga na skróty może okazać się ślepą uliczką.
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Nie masz konta ? Zarejestruj się
(0) Komentarze